“Verilen Cezalar Hukuk Ve Tarih Önünde Hükümsüzdür”

Merkez Yürütme Kurulumuz Antep’te 3 üyemizin de aralarında bulunduğu 62 kişi için verilen hapis cezalarına dair açıklamada bulundu.

Açıklamada, “AKP-MHP faşist ittifakının HDP’den ve bileşenlerinden, dostlarından ne kadar korktuğunu ve bu korkuyla kendi yasalarını bile çiğnemekten çekinmedikleri” ifade edildi. Ceza kararının “Yasalara göre değil, Saray’dan esen rüzgarlara göre” verildiği belirtilirken cezaların hukuk ve tarih önünde hükümsüz olduğunun altı çizildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Antep’te SYKP, HDP Ve DBP Üyelerine Verilen Cezalar Hukuk Ve Tarih Önünde Hükümsüzdür

Antep’te 14 Temmuz 2020’de başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve haklarında dava açılan SYKP, HDP ve DBP üyesi 91 kişiden 62’sine “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle toplam 339 yıl 7 ay hapis cezası verildi.

Mahkemenin hapis cezası verdiği siyasetçiler arasında SYKP Antep İl Eş Başkanı Ali Yıldız, SYKP eski İl Eş Başkanı Mehmet Aşkar, SYKP üyesi Hamza Bayındır ve Parti dostumuz Sultan Bayındır da bulunuyor. Yoldaşlarımıza HDP’de yaptıkları görevler ve HDP bileşeni olan Partimizdeki faaliyetlerinden dolayı 6 yıl 3’er ay hapis cezası verildi.

SYKP, HDP ve DBP üyelerine verilen bu cezalar, AKP-MHP faşist ittifakının HDP’den ve bileşenlerinden, dostlarından ne kadar korktuğunu ve bu korkuyla kendi yasalarını bile çiğnemekten çekinmediklerini, bunun için yargı üzerinde tahakküm kurarak mahkeme kararlarını nasıl etkilediklerini bir kez daha göstermiştir. Çünkü verilen bu cezalar bütünüyle hukuk dışıdır ve mevcut yasalara bile açıkça aykırıdır.

Yoldaşlarımıza “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlaması yöneltilmiş ve bu gerekçeyle ceza verilmiştir. Gerek SYKP, gerek HDP, gerekse DBP yasalara göre kurulmuş meşru örgütlerdir. Yoldaşlarımız bu örgütlerin üyesi olarak, demokratik ve yasal haklarını kullanarak açık siyasi faaliyet göstermektedir. 

SYKP’li yoldaşlarımız, “SYKP örgütü üyesi olmak”tan onur duyduklarını mahkeme karşısında da açıkça belirtmiştir. HDP’deki görevleri dışında, başka bir örgüt üyelikleri de söz konusu değildir. Buna rağmen SYKP’li yoldaşlarımıza da ceza verilmiştir. Çünkü yargı, yasalara göre değil, Saray’dan esen rüzgarlara göre karar vermektedir.

Öte yandan bu cezalar faşizmin kurumsallaşmasının önünde en büyük engel olan HDP’yi etkisiz kılmayı hedeflemektedir. HDP’yi kapatma davaları, tutuklamalar ve baskılar yoluyla iktidarlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. HDP’yi bulunduğumuz her alanda savunmaya devam edeceğiz.

Gerek SYKP’li yoldaşlarımıza, gerekse HDP ve DBP’li yoldaşlarımıza verilen bu cezalar, hukuk ve tarih önünde hükümsüzdür. Bir gün tarih önünde yoldaşlarımız değil, bu cezaları verenler ve onları açık ya da örtülü biçimde yönlendirenler mahkum olacaktır.

Baskılar, katliamlar, cezalar bizi yıldıramaz. 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)

Merkez Yürütme Kurulu