Üniversiteler Bizimdir: Gözaltılar Serbest Bırakılsın!

Üniversite öğrencileri olarak bilmekteyiz ki toplumdan yükselen en ufak muhalif sese dahi tahammülü kalmamış AKP-MHP faşist iktidar blokunun kendine tehdit olarak gördüğü dinamiklere en biri de öğrenci gençliktir. Kayyum rektör Melih Bulu’nun rektör atanmasından sonra tüm üniversitelere yayılan direnişe yapılan polis-faşist saldırıları da bu yüzdendir.

Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı bir aya yakın süredir yürüttüğümüz direnişin bir parçası olan resim sergisinin ardından darp edilerek gözaltına alınan arkadaşlarımız için bu gün Boğaziçi’nde toplanan öğrencilere yine polis saldırdı. Hükümet sözcülerinin türlü provokasyon, yalan ve sahtekarlıkla hedef gösterilen arkadaşlarımız için buluştuğumuz eyleme polis saldırısı gerçekleşti ve İstanbul ve İzmir’de onlarca üniversiteli gözaltına alındı.
Gözaltılarla, tutuklamalarla üniversiteyi zapturapt altına alabileceğini sananlara üniversitelerimizi de tutuklanan arkadaşlarımızı da onların ellerine bırakmayacağımızı gösterdik. Yapılan baskılara karşı öğrenci muhalefeti daha da güçlenmekte faşizme karşı üniversitelerimizden sesimiz daha gür şekilde çıkmaktadır.

AKP-MHP faşist iktidarının üniversiteleri, tüm özerkliğini ve akademik birikimini ortadan kaldırarak kendine bağlama çabası yine öğrenci gençliğin direnişiyle karşılaşmıştır. Üniversitelerdeki çok sesliliğin ortadan kaldırılması ve üniversitelerin ideolojik hegomonya altına alınmasını faşizmin kurumsallaştırma yolunda büyük bir adım olarak gören iktidar; faşist grupları, medyası ve polis gücüyle öğrenci muhalefetini dağıtmak istemektedir.

İktidarın kayyum rektör politikasına karşı üniversitelerini savunan gençliği baskılarla yıldıramayacaksınız!
Gözaltına alınan, tutuklanan tüm arkadaşlarımız serbest bırakılsın!

SYKP Üniversitesi Bürosu