Tülay Hatimoğulları İsviçre’de Nükleer santral karşıtı protesto eylemindeydi

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları İsviçre’nin Aargau kantonundaki Beznau Atom Santralinin kapatılması için kesintisiz olarak sürdürülen nöbetin 1111. günü dolayısıyla gerçekleştirilen yürüyüş ve basın açıklamasına katıldı.

Atom Reaktörü karşıtları 1111. defa genelde Atom reaktörlerinin özelde Beznau Atom Satralinin tehlikelerine dikkat çekip bir an önce Beznau Atom Santralinin kapatılmasını ve yenilenebilir Enerji kaynaklarına geçilmesini talep ettiler.

Yapılan konuşmada Aare nehrindeki su seviyesinin yüksekliği, Beznau Santralindeki Reaktör Basınç Kazanının yeniden kontrolü, Deprem olasılığı ve Uçak kazası olasılıklarına karşı yapılan açıklamaların ENSI tarafında incelenmesi gerektiği vurgulandı.

SYKP Eş Genel Başkanı Hatimoğulları ise bunca felaket yaşanmışken Nükleer santrellerden vaz geçilmemesinin kapitalist sistemin aşırı kar/üretim hırsıyla sürekli artan enerji ihtiyaçlarıyla ilişkili olduğunu vurguladı. Sadece Nükleer santrallerin değil doğal kaynakların tüketiminden kentsel dönüşüm anlayışına, atmosfere salınan zararlı gazlardan doğanın binlerce yılda yok edemeyeceği materyallerle yapılan aşırı üretimine insan-doğa bütünlüğünü ve doğal yaşamanı devamını zora sokan bir eğilim içinde olduğunu belirten Hatimoğulları Beznau Atom Santralinin kapatılması için 1111 gündür sürüdülen direnişin aynı zamanda yaşamı ve doğayı savunmak için yapıldığına inandıklarını vurguladı.

Yerellerdeki direnişlerin önemine vurgu yapan Hatimoğulları, Akkuyu, Sinop, İğneada, Cerattepe, Hasankeyf, Munzur direnişlerinden de bahsederek bu direnişlerin küresel bir karakter kazanmasının çok önemli olduğunu belirtti. SYKP adına direnişi 1111 gündür kesintisiz sürdürenleri selamlayarak konuşmasını bitiren Hatimoğulları “Hoch die internationale solidarität (Enternasyonal dayanışmayı yükselt)” sloganlarıyla alkışlandı.

dsc_8369