“Tecrit Kaldırılmalıdır İnisiyatifi” Leyla Güven’i ziyaret etti

Aralarında Eş Genel Başkanımız Cavit Uğur’un da bulunduğu Tecrit Kaldırılmalıdır İnisiyatifi Heyeti, açlık grevinin 107. günündeki Hakkari Milletvekili Leyla Güven’i ziyaret etti. Heyet sitenin içinde açıklama yapmak istedi. Site bahçesine TOMA ve çevik kuvvet konuşlandı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in sürdürdüğü açlık grevi eylemi 107’inci gününde devam ediyor. Ciddi sağlık sorunları yaşayan Güven’e destek ziyaretleri sürüyor. Aralarında HDK Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sedat Şenoğlu ile Eş Genel Başkanımız Cavit Uğur’un da bulunduğu ‘Leyla Güven Haklıdır, Tecrit Kalkmalıdır İnisiyatifi’, Güven’in Bağlar ilçesi, Bağcılar Mahallesinde bulunan evine giderek ziyarette bulundu. Heyet, ziyaretin ardından Güven’in evinin bulunduğu site içinde açıklama yapacaktı.

Güven’in evinin bulunduğu site dışında TOMA ve zırhlı araç bekletiliyordu. Site içinde yapılan açıklamaya genellikle izin veriliyordu. Ancak bu defa farklı bir durum yaşandı. Heyet Güven’nin evinin bulunduğu apartmanın çıkışında acıkama yapacağı sırada, TOMA ve ellerinde kalkanlar olan çevik kuvvet ekibi site içine girdi. Polis ile heyet arasında açıklama üzerine tartışma başladı. Site içinde toplu halde açıklama yapılmasının yasak olduğunu söyleyen polis, “Milletvekili bireysel olarak açıklama yapabilir. Toplu halde açıklama yapamazsınız” diyerek açıklamaya izin vermeyeceklerini söyledi.

Polisin bu tutumuna tepki gösteren HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Destek ziyaretinde bulundum. Bunun gerekçesini açıklayacağım” diyerek basını bilgilendireceğini söyledi. Bunun ardından polis, “Siz bireysel yapabilirsiniz. Siz bireysel röportaj verebilirsiniz. Bakın burada 10 kişi var. Diğerleri araçların içinde bekleyebilir. Toplu halde açıklama yapılmasına ve toplu görüntü verilmesine izin veremem” dedi.

Yaşanan müzakerenin ardından HDK Eşsözcüsü Koçyiğit, Güven’in evinin önünde bekleyen gazetecilere açıklama yaptı. Leyla Güven’in oldukça yorgun olduğunu, konuşmakta güçlük çektiğini aktaran Koçyiğit, “Leyla arkadaşımız, Türkiye halklarının bir arada yaşama iradesi için açlık grevini yaptığını, Türkiye’de 12 Eylülü aşan uygulamaların kırması için İmralı tecridinin kaldırılması gerektiğini söyledi” diyerek, Güven’in taleplerinde haklı olduğunu söyledi.

Güven’in kendilerine, “Ölmek için değil, yaşamak ve yaşatmak için açlık grevindeyiz. Temel amacımız budur. Kolay kolay ölmeyeceğiz. Mücadelemiz bu ülkenin özgürlüğü içindir” dediğini ifade eden Koçyiğit, şunları söyledi: “ Bu ülkedeki kendini sorumlu hisseden herkese çağrıda bulunuyoruz. Gelin Leyla Güven’in yanında duralım. Gelin bu çığlığı duyuralım, hakikatin sesi olalım. Doğru, haklı ve meşru bir talebin yerine gelmesi için her birimiz elimizi taşın altına koyalım.

Hükumete de daha fazla bu hukuksuz uygulamayı sürdürmeme çağrısında bulunuyoruz. Bir kez daha hükumete, devlete, adalet bakanlığına yasalarınıza uyun çağrısında bulunuyoruz. Cezaevlerindeki açlık grevleri gün geçtikçe ilerlediğini, her an istemediğimiz sağlık sorunları ile karşılaşacağımızı, yaşam riski ile karşılaşacağımızı ifade etmek istiyoruz. Dün Van’da cezaevinden hastaneye nakil de oldu. Cezaevlerinden tabutların çıktığı, yaşamın yok olduğu bir yerde hiçbirimiz kendimizi özgür hissetmeyeceğiz. Bu ülke çok daha büyük bir karanlığa doğru sürüklenecektir. Bunu engellemek hepimizin elinde. Hep beraber yan yana durursak ölümleri engelleyebiliriz. Yaşamak ve yaşatmak bizim temel amacımızdır.”