Tayyip Erdoğan ülkeyi dinamitlemeye, halkımızı katletmeye devam ediyor!

28 Haziran akşamı İstanbul Atatürk Havalimanına giren cihatçı katiller insanların üzerine ateş açıp aşağılık vücutlarını bomba düzeneğiyle patlattı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bütün ciddiyetsizliğiyle, ‘‘10 civarında şehidimiz var’’ diyerek, katliamın üzerini örtmeye çalıştı. Ancak sabah, 41 kişinin hayatını kaybettiği, 239 kişinin yaralandığı ortaya çıktı.
Freni patlamış bir kamyon gibi baş aşağı giden MGK ve RTE ittifakı ülkeyi kan gölüne çevirmekten başka çarelerinin olmadığını bir kez daha gösterdi. Dış politikada köşeye sıkışıp bütün dünyaya rezil olan RTE’nin alay konusu olmuş halinin daha fazla gündem olmasını engellemek için böyle bir katliama yol verdiğini düşünmeden analize girişmemek gerek.
Bütün Türkiye ve dünya kamuoyu; Gazze kuşatmasını kabul ederek İsrail’le anlaşmaya varan; Rusya’ya karşı yüksek perdeden söylediği lafları yutarak geri adım atan RTE’yi konuşurken; şimdi havaalanı patlamasını konuşuyor.
Şüphesiz ki bu en fazla RTE’nin ve AKP’nin işine geliyor. Tıpkı HDP’ye dönük canlı bomba katliamlarının hiç birinin tesadüf olmadığı gibi, bu saldırının zamanlaması da tesadüfi değildir.
İstanbul İl Örgütümüz, kentimizin en çok kullanılan mekânlarından biri olan havalimanına dönük bu katliamı 3 cihatçı katilin gerçekleştirmesini ülkemizde yaşanan politik sıkışmadan bağımsız olarak değerlendirmemektedir. RTE’nin iç savaş politikalarından yola çıkarak; katliamda MGK parmağının da olduğunu tespit etmektedir.
Kentimize giriş veya çıkış yapmaya çalışırken bu alçak katliamın hedefi olan insanlarımızın anılarını yaşatmak için; bu kirli savaş şebekesiyle mücadelemizi daha da geliştirerek sürdüreceğiz.
Hayatını kaybeden 41 insanın ailelerine ve tüm İstanbul halkına baş sağlığı diliyor ve bu katliamın arkasındaki gücün, bu katliama en çok ihtiyaç duyan, bu katliamla beraber gündemin değişeceğine sevinen RTE-Hükümet-MGK ittifakına karşı mücadeleye çağırıyoruz.
IŞİD’çi katillerin AKP desteğiyle eğitim gördüğünü, silahlandırıldığını biliyoruz. Bu savaş ittifakı dağıtılmadığı sürece Beyoğlu, Sultanahmet, havalimanları kısacası bu kent ve bu ülkedeki hiçbir yer, halkımız için güvenli olmayacaktır.
Anlaşmalar veya özürler sizi kurtaramayacak! Türkiye’de, Kürdistan’da ve Suriye’de ölümüne sebep olduğunuz yüzbinlerce insanın, göçmen ettiğiniz milyonların, yıktığınız kentlerin ve çaldıklarınızın hesabını Türkiye ve Ortadoğu halklarına vereceksiniz. Yargılanacaksınız!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)
İstanbul İl Örgütü
28.06.2016