SYKP’den Dev Yapı-İş sendikasına dayanışma ziyareti

Eş Genel Başkanımız Cavit Uğur’un da içinde bulunduğu, SYKP Parti Meclisi üyeleri, SYKP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyet, üzerinde ağır siyasi baskılar bulunan ve Genel Başkanı (Özgür Karabulut) hapisten yakın zamanda çıkan Dev Yapı-İş’le dayanışma için sendikayı ziyaret etti.

DİSK Genel Merkezinde gerçekleşen görüşmede 25 milyondan fazla işçinin bulunduğu ülkemizde çalışma koşullarının insan onuruna aykırı olduğu, sigorta, sendika ve temel hakların sistematik olarak ihlal edildiği belirtilerek, anayasada tanınan haklarını kullandıkları halde bulundukları alanda direnen işçilerin maruz kaldıkları baskılar ile buna karşı takınılması gereken tavır ve yol haritası üzerine konuşuldu.

25 milyon kayıtlı işçinin yarısından fazlasının asgari ücretin altında ve sigortasız çalıştığını ifade eden SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, “İşçiler sendikal bir hak talep ettiğinde ya işten atılıyor ya da çeşitli bahanelerle kıdem, yıpranma tazminatları ödenmiyor. Burada yapılacak yegane şey sendikaların, diğer emek ve demokrasi örgütleriyle birlikte bir dayanışma ve mücadele perspektifi geliştirmesidir. SYKP olarak üzerimize düşen görev, gerek Flormar gerek, gerek İzban ve gerekse diğer işçi direnişlerini sahiplenip haklarını alana kadar onlarla dayanışma içinde olmaktır” dedi. Uğur sözlerini sınıf mücadelesinin önemine değinerek noktaladı.

‘En meşru ve haklı taleplerimiz faşizan ve yıkıcı bir güç tarafından ezilmeyi çalışıldı’

Yakın tarihte cezaevinden tahliye olan Dev Yapı-İş sendikası başkanı Özgür Karabulut ise 3. Havalimanı’ndaki direnişin önemine dikkat çekerek, ‘En meşru ve haklı taleplerimiz faşizan ve yıkıcı bir güç tarafından ezilmeyi çalışıldı’ dedi. SYKP’nin ziyaretinin değerli ve anlamlı bir ziyaret olduğunu söyledi. Toplumsal dayanışma için bu tür görüşmelerin gerekli olduğunu belirtip mücadelenin yükseltilmesi için “Ortak karar, ortak yol” şiarıyla sokakta, fabrikada, emeğin olduğu bütün alanlarda daha güçlü bir mücadele, daha güçlü bir direnişin örülmesinin önemini vurguladı.