SYKP: Yeniceli madencilerin onurlu direnişini destekliyoruz!

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde kurulu NESKO Madencilik şirketinin işçileri dün öğle saatlerinden itibaren, işten çıkarılan 11 arkadaşlarının işe geri alınması ve alacaklarının ödenmesi için ocağın kapılarını kapatarak yerin 140 metre altında direnişe başladılar.

Bakır madeninin işçileri aylardır ödenmeyen maaşlarının ödenmesi, emekliliğe hak kazanan işçilerin kıdem tazminatlarının verilmesi, çalışma koşullarının düzeltilmesi, yetersiz ve eski ekipmanlarının ve giysilerinin yenilenmesi talepleriyle bu direnişi başlattılar.

NESKO maden ocağının işçileri, uzun süredir dile getirdikleri bu talepleri şirketin karşılamamakta ısrar etmesi üzerine sendika üyesi olmaya karar verdiler ve DİSK/Dev Maden-Sen’de örgütlendiler.

Şirket ise işçilerin haklarını örgütlü biçimde arama çabasını, sendikaya üye olan 11 işçiyi işten çıkararak engellemeye kalktı.

Haklarını kazanmak, yoksul evlerine ekmek götürmekte kararlı olan işçiler de işten çıkarılan arkadaşlarının işe dönmeleri ve aylardır dile getirdikleri taleplerinin yerine getirilmesi için direnişe geçtiler.

NESKO Madencilik, gözünü kâr hırsı bürümüş, işçileri kasalarını parayla dolduracak makineler gibi gören tüm diğer kapitalistler gibi davranıyor. Patronlar, zenginliklerine zenginlik katan emekçileri sömürüp bir kenara atmaktan başka bir şey istemiyor. İşten attığı veya maaşını ödemediği işçinin, çocuklarının, eşinin ne yiyip ne içeceği, borçlarını nasıl ödeyeceği, ev kirasını nasıl vereceği onların umurunda değil. Sadece yalanlarla işçileri avutmayı biliyor onlar.

Ama Yeniceli maden işçilerinin bu yalanlara karnı tok. Haklarını bileklerinin gücüyle almaya, onurlu yaşamaya kararlılar. Bunun ise ancak örgütlü mücadeleyle, direnişle olacağını biliyorlar.

Biz işçilere, emekçilere düşen görev ise Yeniceli kardeşlerimizin ekmek ve onur mücadelesine tüm gücümüzle, elimizden ne geliyorsa onunla destek vermektir. Çünkü biliyoruz ki “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya da hiçbirimiz!” Biz ancak dayanışmayla, tüm işçiler olarak birbirimize destek olarak haklarımızı kazanabiliriz.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) olarak haklarını örgütlü mücadeleyle arayan Yeniceli maden işçisi kardeşlerimizin sonuna kadar yanındayız. Yerin 140 metre altında direnişlerini sürdüren madenciler onurumuzdur.

Yaşasın sınıf dayanışması!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)
Merkez Yürütme Kurulu