SYKP: Tektaş Ağaoğlu unutulmayacak!

Sosyalist yazar, çevirmen ve sanatçı Tektaş Ağaoğlu’nu uzun süredir boğuştuğu sağlık sorunları nedeniyle kaybettik.

Tektaş Ağaoğlu yoldaş komünizm mücadelesini sadece fikri düzeyde değil, her dönemde örgütlü mücadele içinde yer alarak yürüttü. 1960’lı yıllarda Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyeliği ve ardından 1974’te kurulan Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’nde (TSİP) Merkez Yürütme Kurulu üyeliği yaptı. Marksist yapıtların (Komünist Manifesto dahil) çevirileri nedeniyle hapse atıldı ve sürgüne yollandı. Sosyalist Birlik Partisi (SBP), Birleşik Sosyalist Parti (BSP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Sosyalist Emek Hareketi’nde (SEH) yer aldı. Son dönemde Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) desteklemekteydi.

Tektaş Ağaoğlu, birlikte yol yürüdüğümüz yıllarda bilge kişiliği ile birçoğumuz için sadece yoldaş değil, abi ve arkadaş da olmuştur. BSP’nin ve ÖDP’nin kuruluşunda, TSİP tecrübesini arkadaşlarıyla birlikte sürece taşıyan insanların başında gelmekteydi. Onun mücadele yoldaşlığını yapanlar bilirler ki, en gerilimli anlarda bile sakinliği ve olaylara pozitif yaklaşımı ile örnek bir tutum içinde olmuş, dostluğu yoldaşlığı ön planda tutmuştur.

Özgün kişiliği ile sosyalist hareket içinde ender bulunan insanlardan olan Tektaş Ağaoğlu’nu asla unutmayacağız ve anısını yaşatacağız.

11.01.2018