SYKP ve SODAP: ‘Nuriye ve Semih’in talepleri kabul edilsin ve derhal serbest bırakılsınlar!’

SYKP ve SODAP üyesi üç tutsak KHK’lar ile atıldıkları işlerine dönmek için açlık grevini sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yla dayanışma amaçlı 24-26 Temmuz’da üç günlük bir açlık grevi gerçekleştirdi. İki sosyalist örgüt de üyelerinin eylemini duyurmak ve Gülmen ve Özakça’yla dayanışmalarını yinelemek için ortak basın toplantısı düzenledi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) ve Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), bugün İstanbul İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda SYKP üyesi 2 ve SODAP üyesi 1 tutsağın Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi eylemiyle dayanışmak amacıyla 24-26 Temmuz’da yaptıkları üç günlük açlık grevinin bilgisi verildi ve Gülmen ile Özakça’yla dayanışma içinde olmaya devam edileceği vurgulandı.

Roza Kahya’nın okuduğu, SYKP ve SODAP’ın ortak açıklamasında şu sözler yer aldı:

“Direnişin büyümesinden korkan siyasi iktidar, ülkenin dört bir yanında yapılan destek eylemlerine olağanca gücü ile saldırıyor. Ama bu saldırılar içerde ve dışarda direnişi durduramıyor.

Silivri Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan yoldaşlarımız Harun Turgan, Bülent Uyguner ve Sezgin Kartal ‘Aç karınlarıyla onuru yücelten Nuriye ve Semih’e selam olsun!’ diyerek 24 Temmuz günü 3 günlük açlık grevine başladı. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi ve Sosyalist Dayanışma Platformu olarak yoldaşlarımızın haklı mücadelesinin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. Herkesi ‘Karanfil elden ele…’ diyerek direnişi büyütmeye davet eden yoldaşlarımızın sesine ses olmaya Nuriye ve Semih’in başlattığı mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz.”

SYKP üyeleri Bülent Uyguner ve Harun Turgan ile SODAP üyesi Sezgin Kartal’ın neden açlık grevi yaptıklarını açıkladıkları mektubu da içeren ortak metnin okunmasının ardından SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya ile SODAP Sözcüsü Ersin Çatalkaya birer konuşma yaptı.

SYKP ve SODAP’ın ortak açıklaması şöyle:

AKP iktidarının, FETÖ ile mücadele adı altında başlattığı sola dönük saldırıların bir ayağı olan Kanun Hükmünde Kararnameler ile işinden atılan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tüm topluma umut olmak için ‘İşimizi Geri İstiyoruz’ diyerek 140 gün önce açlık grevine başladılar. Direnişi gözaltılar ile durduramayacağını anlayan siyasi iktidar 67 gün önce Nuriye ve Semih’i tutukladı.

Semih Özakça’nın kendi gibi ihraç edilen öğretmen eşi Esra Özakça da 22 Mayıs’ta açlık grevine başladı.  Esra Özakça’nın da aralarında bulunduğu 5 kişi en demokratik hakkı olan basın açıklaması hakkını kullandıkları için ev hapsine mahkum edildi. Her gün Ankara’da Nuriye ve Semih’e destek için basın açıklaması yapan Veli Saçılık her türlü polis şiddetine maruz kalıyor ve göz altına alınıyor.

Direnişin 137.gününde Ankara’da basın açıklaması yapmak isteyen yüzlerce kişiye polis saldırısı gerçekleşti. 61 kişi gözaltına alındı, bir kişinin kolu polis tarafından kırıldı. Direnişin büyümesinden korkan siyasi iktidar, ülkenin dört bir yanında yapılan destek eylemlerine olağanca gücü ile saldırıyor. Ama bu saldırılar içerde ve dışarda direnişi durduramıyor.

Silivri Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan yoldaşlarımız Harun Turgan, Bülent Uyguner ve Sezgin Kartal ‘Aç karınlarıyla onuru yücelten Nuriye ve Semih’e selam olsun!’ diyerek 24 Temmuz günü 3 günlük açlık grevine başladı. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi ve Sosyalist Dayanışma Platformu olarak yoldaşlarımızın haklı mücadelesinin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. Herkesi ‘Karanfil elden ele…’ diyerek direnişi büyütmeye davet eden yoldaşlarımızın sesine ses olmaya Nuriye ve Semih’in başlattığı mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz.

Tutsak yoldaşlarımız bizlere ulaştırdığı mektubu değerli basın emekçileri, devrimci ve demokrat kamuoyu ile bir kez daha paylaşmak istiyoruz:

“Aç karınlarıyla onuru yücelten Nuriye ve Semih’e selam olsun!.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ nın ‘işimizi geri istiyoruz’  talebiyle başlattığı açlık grevi, AKP /Saray rejiminin keyfiliğini pervasızlığını, acımasızlığını ve hukuksuzluğunu gözler önüne sererek ulusal ve uluslararası düzeyde gündeme taşımayı başarmış, talepleri milyonların ‘Herkes için Adalet!’ talebiyle buluşmuştur.

Nuriye ve Semih, eylemlerinin ilk gününden beri gülen gözleri, canımıza can katan duruşlarıyla şimdiden direnişin simgesi olmuştur.

Henüz vakit varken, fabrikada, atölyede, işyerinde, okulda, derste, sırada, sokakta, içerde, dışarda direnişin yükünü hep birlikte omuzlayarak Nuriye ve Semih’in hayatta kalmasını sağlamak elimizdedir.

Silivri’deki SODAP’lı ve SYKP’li tutsaklar olarak üstümüze düşenin bir parçasını yerine getirmek üzere 24-26 Temmuz günleri arasında açlık grevinde olacağız.

Karanfil elden ele…

Bülent Uyguner (SYKP)

Harun Turgan (SYKP)

Sezgin Kartal (SODAP)”

Nuriye Semih İşe Geri Alınsın!

KHK’lar ile İhraç Edilen Tüm Emekçiler İşe Geri Alınsın!

OHAL, KHK’lar kaldırılsın!

Nuriye ve Semih’in talepleri kabul edilsin ve derhal serbest bırakılsınlar!