SYKP: Reina katliamının siyasi sorumluları istifa etmelidir!

reina-sykpYeni yılın ilk saatlerinde Reina adlı eğlence mekanında yapılan katliamda 39 kişi ölürken 4’ü ağır, 65 kişi yaralandı. SYKP olarak bu katliamı ve katliamın gerçekleşmesine zemin hazırlayan güçleri kuvvetle kınıyor, ölenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Bu katliamın, yeni yıl yaklaşırken İslami medyada ve sosyal medyada “Noel” ve yılbaşı kutlamalarına ilişkin estirilen nefret rüzgarıyla, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Cuma Hutbesi’nde yılbaşı kutlamalarını “değerlerimizle örtüşmeyen”, “gayri meşru tutum ve davranışlar” olarak nitelemesiyle oluşan atmosferden dayanak aldığı ve belirli bir toplum kesimine mesaj verdiği açıktır. Katliamcı ister “yerli ve milli” kimlikli olsun, isterse IŞİD veya Nusra/El Kaide güdümlü olsun, aynı dini referanslara dayanarak, aynı toplum kesimine kanlı bir mesaj göndermiştir.

Bu katliamın siyasi sorumlusu ise, ülkemizi içeride ve dışarıda savaşa sürükleyen, 5 yıldır Suriye’deki cihatçı çeteleri askeri, siyasi, lojistik vb her bakımdan destekleyen, koltuklarını korumak uğruna kendi dar zümreleri dışındaki tüm siyasi muhalefet güçlerine saldırıp başkanlık adı altında açık diktatörlüğü kurmaya çalışan, yeni (faşist) rejimin hukuki ve siyasi referanslarını dine dayandıran AKP/Saray iktidarıdır.

AKP, 14 yıllık iktidarı boyunca eğitimi gerek dini içerikli dersleri ve etkinlikleri arttırarak, gerek diğer derslerin içeriğinin bilimsel niteliğini zayıflatarak, gerekse imam-hatip okullarını olağanüstü biçimde yaygınlaştırarak dinselleştirmiştir. Hâlâ temel nitelikleri arasında “laiklik” ilkesi yazılı olan bir devletin başı Tayyip Erdoğan, sanki bir İslam devletinin emiri gibi konuşmalarında sürekli İslami değerlere atıfta bulunmakta, farklı inançlara sahip veya dini inancı olmayan geniş bir toplum kesimini yok saymaktadır. Meclis Başkanı İsmail Kahraman ise göstermelik “laiklik” ilkesinin bile Anayasa’dan çıkarılmasını önerebilmektedir. Milyonlarca gence “eğitim” veren imam-hatip okullarında öğretilen İslam yorumunun, IŞİD ve El Kaide’nin değirmenine su taşıdığı, kimi ilahiyatçılar tarafından dahi kabul edilmektedir.

İşte daha pek çok örneği sayılabilecek olan bu gelişmeler, Reina katliamına zemin hazırlamıştır. İçeride ve dışarıda yürütülen savaşlarda ölen insanlarımızın, yüzlerce insanın ölümüne yol açan katliamların, Alevi, Hristiyan, Yahudi inanç topluluklarına ve dini inancı olmayanlara yönelik nefret söyleminin ve saldırıların sorumlusu AKP Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan istifa etmelidir.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi – SYKP

Merkez Yürütme Kurulu

01.01.2017