SYKP MYK: Kawa’nın Özgürlük Ateşini Selamlıyoruz

Demirci Kawa’nın, yüzyıllar önce zalim Dehak’a karşı yaktığı ateş, bugün de zalimlere, diktatörlere karşı mücadele eden halklara yol göstermeye devam etmektedir. Ezilen Türkiye ve Ortadoğu Halkları bir gün sona ereceğini bildikleri bu karanlık günleri, Newroz ateşi ile aydınlatacaklarından eminler. Kararlılıkla umudu büyütürken, Newroz ateşlerinin bugün, barış ve kardeşlik için ve bu uğurda verilen mücadele için yakılmakta olduğunu bilmekteler.

Türkiye ve Ortadoğu Halkları bölgede yıllardır süren savaşın bütün yıkıcı ve yok edici etkisini bugün hâlâ iliklerine kadar hissediyorlar. Yüzbinlerce insan hayatını kaybetti, Milyonlarca insan yerinden yurdundan oldu. Savaş bütün çirkin yüzünü önce çocuklara ve kadınlara gösterdi. Ortadoğu’da başta ABD emperyalizmi olmak üzere, bütün emperyalist ve hegemonyacı güçler bölgenin enerji kaynaklarını ele geçirmek, kendi çıkarlarını korumak ve savaşı sürdürmek için plan yapmaktan vaz geçmediler. Gerici ve cihatçı çeteleri yaratıp, büyüten; silahlandırıp kollayan, sonra bunlara karşı mücadele ettiklerini söyleyenler de onlardır. Ortadoğu Halkları, bir yandan başlarına musallat edilen bu gerici cihatçı çetelere karşı mücadele sürdürürken bir yandan da var olma, kimliğini ve onurunu koruma mücadelesi vermektedir. Rojava’da süren bu mücadele, eşitlikçi, kardeşçe bir yaşamın temellerini atan ve yeni bir toplum yaratma mücadelesidir. Bu durum, Ortadoğu’da yaşayan bütün halkların geleceğini, kurtuluşunu ilgilendirdiği gibi umudu da dimdik ayakta tutmaktadır.

Türkiye’de tek adam diktatörlüğü adım adım tesis edilir, bütün toplumsal muhalefet güçleri kuşatma altına alınıp gözaltı ve tutuklamalarla susturulmaya çalışırken; yılmayan, susmayan ve mücadeleye devem eden insanların da cesaret aldığı ışık, Kawa’nın yaktığı ateştir.

Bugün milyonlarca oy almış ve parlamentoda 3. büyük parti konumundaki HDP; eşbaşkanları ve milletvekilleri tutuklanarak, birçok milletvekilinin vekilliği düşürülerek, seçilmiş belediye eş başkanları tutuklanıp yerlerine memur-kayyumlar atanarak yasal alanın dışına itilmeye çalışılmakta; Kürt sorununun savaş yoluyla çözümünde ısrar sürmektedir.

Savaş yerine barışın, yok sayma ve “etkisiz hale getirme” yerine yaşatmanın, çözüm ve müzakerenin bütün halklarımızın beklentisi olduğunu bilerek; SYKP olarak, direniş ruhuyla Newroz’da yanan özgürlük ateşini selamlıyoruz. İşçi sınıfını ve tüm ezilen halkları bu ateşi harlandırmaya davet ediyoruz.

Newroz piroz be!

Newroz kutlu olsun!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)

Merkez Yürütme Kurulu