SYKP MYK: Kars halkı, HDP’li Belediye’ye yönelik kirli oyunu bozacaktır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) uzun yıllar boyunca sağcı partiler tarafından yönetilen Kars’ta büyük bir başarı sağlayıp Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayını geride bırakarak Belediye seçimlerini kazandı.

HDP’li Eş Başkanlar Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca, geçen dönem MHP’den seçilen belediye başkanının yönetiminde kalan Kars Belediyesi’ni, 400 milyon liralık borç, ağır yolsuzluk ve çeteleşme, iflas etmiş bir yerel yönetim mekanizması yüküyle devraldı.

HDP’nin şeffaf ve toplumcu yerel yönetim anlayışıyla yola koyulan yeni yöneticiler kısa sürede belediye hizmetlerini yeniden ayağa kaldırdı, borçları ödemeye başladı ve önceki dönemin ihale yolsuzluklarını açığa çıkarıp şeffaf bir ihale sistemini hayata geçirmeye girişti. Kars’taki etnik topluluklar arasındaki gerilimleri azaltıp aradaki duvarları yıkmaya yönelen HDP yönetimi, halkın her kesimine eşit ve etkin bir hizmet götürüyor ve Belediye Meclisi’nin diğer partilerden olan üyeleriyle de ortaklaşmaya önem veriyordu. Bunun sonucu olarak Belediye Meclisi kararlarının büyük çoğunluğu oybirliğiyle alınıyordu.

HDP’nin belediyeyi kazanmasıyla birlikte bu gelişmeler yaşanırken, AKP’nin halkın iradesini yok sayan kayyım ısrarı ile bugüne kadar sağcı partiler tarafından palazlandırılan yerel ihale çetelerinin aşağılık çıkarlarının ortaklığı devreye girdi. AKP’nin yandaş medyası kara propaganda mekanizmasının düğmesine bastı. Merkezi yönetimin maliye uzmanlarının neredeyse karargah kurduğu, kesintisiz ve çok sıkı biçimde sürekli denetlenen HDP’li belediyelerden PKK’ye para aktarıldığı yalanı iktidarın borazanı Yeni Şafak öncülüğünde ısıtılıp bu kez Kars için devreye sokuldu.

Diğer HDP’li belediyelere yapılan, önce medyada karalama ve iftira kampanyası, sonra Yargı ve İçişleri Bakanlığı’nın ortak operasyonuyla, seçilmiş belediye eş başkanları ve Meclis üyelerinin tamamen uyduruk iddialarla görevden alınıp hapse atılması ve yerlerine kayyım atanması süreci başlatılmış görünüyor.

AKP/Saray iktidarı, halk düşmanlığında ve halkın iradesini yok saymakta sınır tanımıyor. Batı’da 11 büyük ili geniş muhalefet cephesine kaptıran, Kürt illerindeki 64 il ve ilçe belediyesini HDP’nin kazanmasını engelleyemeyen AKP-MHP İttifakı “Milli İradeye Saygı” söylemlerinin bir palavradan ibaret olduğunu ortaya koydu.

AKP İktidarı belediye seçimlerini kazanan 6 belediye başkanının mazbatalarının verilmesini KHK’lı oldukları bahanesiyle engellemiş, ardından Tayyip Erdoğan’ın daha seçim olmadan ilan ettiği gibi, HDP’li belediye eş başkanlarını görevden alarak yerlerine kayyımlar atamıştır. Şu ana kadar HDP’nin kazandığı 37 belediyeye kayyum atanmış, bu belediye başkanlarının 21’i tutuklanarak hapse konulmuştur.

AKP İktidarı, ortağı faşist MHP’nin dümen suyunda Kürt Halkına karşı düşmanlıkta sınır tanımıyor. Geçmiş çatışmalarda ölenlerin mezarlarına yönelik olarak aylardır yapılan saldırılar iktidarın hiçbir insanlık değerine itibar etmediğini, hiçbir “kutsal değeri” umursamadığını gösteriyor.

AKP-MHP İttifakının şimdiki hedefi Kars’ın başarılı belediye eş başkanlarıdır. Ancak bu kirli oyun er ya da geç bozulacaktır. Kars halkı, yaklaşık bir yıllık sürede HDP’nin açık ve şeffaf, toplumcu, halkların kardeşliği anlayışına dayanan yerel yönetim pratiğinin olumlu sonuçlarını kendi yaşamlarında deneyimlemiştir. Yandaş medyanın kara propagandası da, talimatla çalışan yargı üyelerinin ısmarlama dava açma hazırlıkları da, AKP-MHP İttifakının halk düşmanı politikaları da Kars halkının ve demokrat-yurtsever kitlelerin iradesiyle boşa çıkarılacaktır.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) olarak, AKP-MHP İttifakının kirli oyunlarına karşı Kars Belediyesi’nin HDP’li Eş Başkanları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen ile HDP’li Meclis üyelerinin sonuna kadar yanında olacağımızı ilan ediyoruz. Covid-19 pandemisi sürecini bile halkın oylarıyla seçilen yerel yöneticileri görevden almak için bahane olarak kullanan, halkın sağlığını ve iradesini hiçe sayan bu meşum iktidarın halk düşmanı yüzü her geçen gün daha fazla açığa çıkmaktadır.

AKP-MHP İktidarı’nın ayakta durmaya devam etmesinin öncelikli nedeni, iktidarın faşizmi yerleştirme ve kurumsallaştırma sürecine karşı en geniş güçlerin ortak, birleşik cephesinin kurulamamış olması hakikatidir. Bu gerçekleştiğinde, faşizm heveslisi, sermayeci AKP iktidarı’nın ömrü uzun olmayacaktır.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi

 Merkez Yürütme Kurulu