SYKP MYK: Filistin Halkı yalnız değildir!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve Gazze’de yapılan gösteriler sırasında en az 41 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine bir açıklama yayınladı.

Açıklama şu şekilde;

Filistin Halkı 30 Mart Toprak Günü etkinliklerini, en-Nakba’nın (Büyük Felaket, 15 Mayıs 1948) 70. yıldönümüne bağlayan bir dizi protesto gösterisi ve yürüyüş düzenledi. “Büyük Felaket”e karşı “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü” hazırlığı yapan Filistin Halkı dünya kamuoyuna, Gazze sınırını zorlayarak topraklarının İsrail işgali altında olduğunun mesajını bir kez daha vermek istedi. İsrail ise Filistin Halkının sivil itaatsizlik eylemine kurşunlarla karşılık verdi. Bugün onlarca Filistinli İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı. İsrail siyonizmi zalimliğini, işgalciliğini bir kez daha gösterdi.

en-Nakba’nın yıldönümünde Trump Tel Aviv’de bulunan ABD Büyükelçiliği’ni törenle Kudüs’e taşıyor. Trump’ın kızı ve damadının katıldığı törende kadehler tokuşturulurken Gazze’de Filistinliler kurşunlanıyor. ABD Büyükelçilik kutlaması Filistin Halkının katliam törenidir. “Asrın Barışı” şeklinde sözde çıkış yapan ABD; bu anlaşmayı kendileri zikretmemiş gibi davranıp Filistin’e yapılan yardımları keserek, Filistinlilere ait banka hesaplarını dondurarak Filistin halkını açlığa mahkûm ediyor. Tehcir ve ölüm politikası da son hız işletiliyor.

en-Nakba’nın 70. yılında İsrail’in Filistin topraklarını işgalini bir kez daha kınıyoruz. ABD’den güç alarak Filistin Halkına her türlü saldırıyı düzenleyen İsrail Siyonizmini kınıyoruz. “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü”nde onlarca can kaybeden Filistin Halkı başta olmak üzere tüm Ortadoğu Halklarına başsağlığı diliyoruz. Camp David’e rağmen başta Arap ülkeleri olmak üzere bölgedeki tüm ülkeleri ve halkları her düzeyde Filistin davasını sahip çıkmaya çağırıyoruz.

 

Filistin Halkı yalnız değildir!