SYKP MYK: AKP’nin polisi sermayenin emrinde

2015 Mayıs’ında metal sektöründeki büyük direnişin ardından, Türk Metal’den istifa ederek Birleşik Metal-İş’e üye olan Renault işçileri uzun süredir, Türk Metal, MESS ve Renault yönetiminin pek çok saldırısına, provokasyonuna göğüs gerdiler. İşçilerin kararlığını ve örgütlülüğünü kıramayan kirli ittifak, AKP hükümetinin bakanlarını da yanlarına alarak, işçilere yeni bir saldırı başlattı.

29.02.2016 günü sabahından başlayarak, Birleşik Metal-İş üyesi 10 işçiyi işten attı. İşçi arkadaşlarının işten atıldığını öğrenen işçiler, fabrika önüne yürüyerek işten atılmaları protesto etmek istedi. Fabrika önünde de emniyet güçlerini karşısında bulan, 4 bin Renault işçisi, fabrika önünde basın açıklaması yaparak, işten atılan işçilere sahip çıkma kararlılığında olduklarını dile getirdiler.

Bugün ise Renault işçilerinin haklı ve meşru mücadelesine karşı polis saldırısı yapıldı. Fabrika önünde bekleyen işçiler darp edildi ve 15 işçi gözaltına alındı. Fabrika önünde bekleyen işçiler polis tarafından tel örgü ile çember altına alınıyor.

Sermayeye hizmette ustalaşan AKP, Renault işçilerinin haklı mücadelesini polis eliyle bastırmaya çalışıyor. SYKP, olarak Renault işçilerinin haklı mücadelesini selamlıyoruz.

Ayrıca, ücret iyileştirmesi ve yetkili olmasına rağmen üyesi kalmayan Türk-Metal sendikasının fabrikada ki temsiliyetinin sonlanması talepleriyle devam eden direnişlerinde yanlarında olduğumuzu ilan ediyoruz. Bu direniş işçi sınıfının bütününün direnişidir. Tüm emek örgütlerini de bu direnişe sahip çıkmaya çağırıyoruz.

 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi(SYKP)

Merkez Yürütme Kurulu