SYKP MYK: AKP’nin kayyum darbesi sökmez!

7 Haziran seçimlerinin açığa çıkardığı halk iradesini yok sayarak zorbalıkla iktidarı gasp eden AKP-MHP faşist iktidar bloğu, bir kez daha demokrasinin en temel belirleyicisi olan üç yüz yıllık genel oy hakkını yok sayarak, yüksek oy oranları ile seçilmiş Diyarbakır, Mardin, Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alarak kayyum atadı.

Diyarbakır Belediyesi’ne 31 Mart Seçimleri öncesi atanan kayyumun marifetleri ortadayken ve henüz halka yargı yoluyla hesap bile verilmemişken yeniden kayyum atanması yavuz hırsız olduklarını apaçık gösteriyor.

31 Mart ve 24 Haziran Seçimleri bir kez daha göstermiştir ki bu iktidarın herhangi bir meşruiyeti kalmamıştır. Halk bu seçimlerle faşizme dur demiştir. Hem merkezi devlet eliyle hem de yerel yönetimlerden elde edilen kaynakları faşist bir rejimi kurumsallaştırmak için kullanan iktidar son yerel seçimlerle kaybettiği alanları geri almak için yeniden halka saldırmaya başlamıştır. Çok iyi görülmektedir ki, ülkeyi yağma ve talan etmeye devam edebilecekleri alanlar daraldıkça halkın kazanımlarına saldırmaya devam edecekler.

HDP’nin “Bölgede kayyum atanan belediyeleri kazanma, Batı’da AKP-MHP Faşist Bloku’na kaybettirme” hedefli başarılı seçim taktiğiyle güç kaybeden ve kimyası bozulan AKP-MHP Faşist Bloğu, bir kez daha “Bölge’ye darbe, ülkeye faşizm” saldırısı başlatmıştır. Bugün Diyarbakır, Mardin ve Van halkının iradesine yapılan darbeye sessiz kalınması, yarın İstanbul, Ankara ve İzmir’in de hedef haline gelmesi anlamı taşıyacaktır.

Evrensel hukukun, insan haklarının en temel kurallarını dahi ayaklar altına alan bu uygulamalara teslim olmayacağız. Bu iktidar zamanında ayyuka çıkan işçinin, emekçinin hak gaspı, iş kazası altında iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçiler, yakılan, kesilen ormanlar, açılan milyon metre küplük siyanür çukurları, tarihsel miras olan alanların yok edilmesi gibi saymakla bitmeyecek uygulamalarıyla yaşama ve insana dair ne varsa sermaye ve yandaşlarının çıkarları için yargı ve polis zorbalığıyla yok etmeye devam etmektedir.

Artık bıçak kemiği parçalamaya başladı. Saldırı, bir avuç faşist çetenin tüm topluma karşı saldırısıdır. Halkın iradesine sahip çıkmak insanlığın bütün tarihsel kazanımlarına sahip çıkmaktır. İktidar güçlerinin dışında kalan bütün kesimler faşizme karşı ortak paydada durarak demokratik ve meşru tepkilerini göstermelidir. Kendinden olmayanı düşman ilan eden AKP-MHP bloğuna karşı mücadele artık herkesin görevidir.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi

Merkez Yürütme Kurulu