SYKP Mersin İl Örgütü’nden esir Filistinlilerin açlık grevine destek

SYKP Mersin Örgütü, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile işgalci İsrail’in hapishanelerde esir tuttuğu Filistinlilerin açlık grevleriyle ilgili açıklama yaptı.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Mersin İl Örgütü ile Mersin Filistin Diasporası, İsrail cezaevlerinde Filistinli tutukluların başlattığı açlık grevine dikkat çekmek amacıyla Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması yaptı. “İşi ekmeği ve özgürlüğü için bedenini açlığa yatıranlar onurumuzdur. Yaşasın Türkiye ve Filistin Halklarının Kardeşliği. Tüm Filistinli esirlere özgürlük” pankartlarının açıldığı açıklamaya Filistinli yurttaşlar ve çok sayıda kişi katıldı.

SYKP Mersin İl Başkanı Fırat Alper Gedik, İsrail cezaevlerinde kalan Filistinli tutukluların gördükleri baskıları protesto etmek ve seslerini dünyaya duyurmak için başlattıkları açlık grevinin 27’inci gününe girdiğini hatırlattı.

İsrailli yetkililerinin bu açlık grevi eylemine sessiz kaldığını belirten Gedik, “Açlık grevine giren esirlerin birçoğu ölüm riskini göze alarak bu mücadeleye başladıklarını söylüyor ve edinilen bilgilere birçoğunun sağlık durumu kötüye gidiyor” dedi.

İsrail’in açlık grevleri karşısında cezaevlerinde baskıların daha çok arttırdığını dile getiren Gedik, “Filistin halkına her türlü zulmü uygulayan, bölge halklarının tamamına düşmanlık yapan, Suriye savaşında İslami silahlı çetelere destek sağlayan İsrail siyonizmini kınıyoruz. İsrail ile kader birliği olan Türkiye yönetiminin İsrail ile geliştirdiği her türlü anlaşmayı bir an önce iptal etmesini istiyoruz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından Filistinli aileler tek tek söz alarak kısa konuşmalar yaptı. Konuşmaların ardından İsrail cezaevlerinde açlık grevlerinin sembolü olan su içilip, tuz yenildikten sonra eylem son buldu.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=iya88FedYlQ[/embedyt]