SYKP: Kınıyoruz! Savaş, düşmanlık ve şiddet politikalarına son verilmeli!

Ülkemiz hızla derin bir karanlığa sürüklenmektedir. Ölüm, etrafta adeta kol gezmekte, insanlarımız ‘savaş insanına’ dönüşmektedir. Dün 22.20 sularında Beşiktaş Vodafone Arena Stadı yanında gerçekleştirilen saldırıda 38 vatandaşımız ölmüş, birçokları ağır olmak üzere yüzlerce vatandaşımız yaralanmıştır. Tüm bunlar sanki normalmiş gibi “Ölürsem şehit, kalırsam gazi anlayışıyla mücadele eden bir milleti yolundan döndürecek bir silah daha icat edilmedi” açıklamaları yapılabiliyor. Oysa yapılması gereken: Ölme ve öldürmeyi kutsamayı değil, yaşamı, yaşamayı ve yaşatmayı sahiplenen bir toplumsal dokuyu geliştirmektir.

Elbette bunların sorumlusu: Başkanlıkta ısrar ve bu konuda her tür kirli siyaseti mübah gören, halklara her tür bedeli ödetme pahasına savaş, şiddet, baskı ve düşmanlık politikaları uygulayarak tüm ükeyi saldırılara açık alan haline getiren, bununla yetinmeyip yeni Osmanlıcılık hayalleriye Ortadoğu politikası belirleyerek uluslar arası katiller sürüsüne alan açan Saray ve AKP’dir.

Halklarımız savaş alanı olan bir ülkede yaşamayı hak etmiyor. Dün akşamki bombalı saldırıyı kınıyoruz. Bu acıların tekrar tekrar yaşanmaması için atılacak ilk adım; savaş, düşmanlık ve şiddet politikalarını terk ederek; barış, kardeşlik ve demokratikleşme politikalarını geliştirmek olmalıdır.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)

Merkez Yürütme Kurulu