SYKP Kadın Meclisi’nden Diyanet açıklaması: Çekin ellerinizi kadınların bedeninden!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kadın Meclisi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetvalar bölümünde ensest ilişkiyi makul gören, ‘kızınıza şehvetle sarılmanız, nikahı etkilemez’ denilen açıklamasına dair bir açıklama yaptı.
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kadın Meclisi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetvalar bölümünde ensest ilişkiyi makul gören, ‘Nikahı etkilemez’ denilen açıklamasına dair bir açıklama yaptı.
SYKP Kadın Meclisi’nin açıklaması şöyle:
”Kirli ellerinizi kadınların bedeninden çekin!
Toplumu dikta yöntemleriyle bastıran AKP Hükümeti, kendi ideolojisini üreten tüm kurumlarını da çalıştırmaya devam ediyor.
Kadının beden, emek, kimlik ezilmişliğini kendi rejiminin ideolojik aygıtı olarak da kullandığı Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla her fırsatta fetva verdirerek sürdüren AKP’nin ‘din bakanlığı’; yeni katliamlara ve tecavüzlere davetiye çıkardı.
Kadınlar kahkaha atmasın, mini etek giymesin, beş çocuk doğursun, dondurma yemesin, börek açsın, çalışmasın, daha doğrusu kadınlar yaşamasın!
Biz kadınlar Diyanet ‘ten ve muhafazakar AKP’den sözümüzü esirgemiyoruz: Diyanet ensesti bir politika olarak savunmaktadır. Yapılan açıklama ile İslami patriyarka ile mücadele etmemizin zorunluluğu da ortaya çıkmıştır.
Biz kadınlar devletin kuluçka makinası, toplumun tüketim metası, erk’in kölesi değiliz.
Akp’nin ürettiği kadın düşmanı, kirli politikalar kadınların örgütlü mücadelesini kıramayacak.
Akp’nin katliamcı, totaliter, kadın düşmanı zihniyetinin taşıyıcısı Diyanet kaldırılsın, kirli ellerini kadınların bedeninden çeksin!”