SYKP Kadın Meclisi: Tecavüzü aklayacak hiç bir yasayı kabul etmiyoruz!

sykp-kadin-meclisi-logoTecavüzü Aklayacak Hiçbir Yasayı Kabul Etmiyoruz!

Dün gece AKP’nin kadın düşmanı, eril zihniyetinin meclise getirdiği önergeyi, “ tecavüzcü ile evlendirme” yasasını asla meşrulaştırmayacağız!

Tecavüz ve cinsel istismar insanlık suçudur. Bunu hiçbir gerekçe meşrulaştıramaz.

AKP utanç politikalarına bir yenisini daha eklemek istiyor. Yıllarca mücadele edip bu gibi önergeleri meclise sunanları, yasaları getirmeye çalışanları yenmiştik! AKP bizim kazanımlarımızı elimizden almaya zemin hazırlamaya çalışıyor. Bizler buna izin vermeyeceğiz!

Hiçbir din, örf ve adet gelenekleri gerekçe gösterilerek “yasaları toplumun gelenekleri belirleyebilir” diyerek tecavüzü savunamaz, hiçbir din örf ve âdetin tecavüzcüyü koruyacak gerekçeleri olamaz.

Bundan sonra ne olacak?

Önergenin gerekçesinde; “cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdur ile failin evlenmesi durumunda fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine imkân veren düzenleme yapılmaktadır” ifadesi yer alıyor.

Bu ifade ile tecavüzcünün ceza almamasının önü açılıyor.

Tecavüzcü, küçük yaşlarda bile olsa tecavüz ettiği çocuk ile evlendiği takdirde ceza almamış olacak. Hangi cinsel istismar cebir tehdit olmadan yapılmıştır?

İstismar suçlarında ‘rıza’ arayan zihniyet iki gün önce 17 yaşındaki Mihriban’ı katletmiştir. Erkek arkadaşıyla sırada yan yana oturduğu için okul müdürü tarafından tehdit edilen Mihriban, kadınların, çocukların haklarını gasp etmeye çalışan bu zihniyet tarafından intihara sürüklenmiştir.

Evlilik dışı ilişki yasaklansın diyerek kadınların bedenlerini, cinselliklerini kontrol altına almaya çalışan bu aklın karşısındayız, susmuyoruz, buradayız! Yetişkinlerin çocuk istismarlarına, evlendirme yolu cezasız kalarak çözüm bulduğunu düşünen eril zihniyete, biz kadınlar izin vermeyeceğiz.

KHK’ler ile kadın hakları derneklerimizi, çocuk haklarını koruma derneklerimizi kapatarak, bu önergeyi getirebileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz!

Yine AKP zihniyeti, 4000 tecavüzcüyü cezaevinden çıkartıp kendi politikasına zemin hazırlamaya çalışıyor.4000 tecavüzcü cezaevinde olsa bile istismar ettiği, cinsel saldırıda bulunduğu kişi ile evlendiği takdirde serbest bırakılacak. Çıkarmak istedikleri yasanın sözde 4000 mağduru kurtaracağını söyleyen iktidar neye hizmet ettiğinin farkında değildir. Mevcut yasalar hali hazırda tecavüzcüyü korurken bu yasanın çıkmasına muhalefet edenleri de “kanun bilmiyorlar, anlamıyorlar” diyerek mücadelemizi hiçe saymaya çalışmaktadır.

Cinsel saldırı ve istismarın meşrulaştırılması için çıkarılan bu önergeyi ve çıkaranları lanetliyoruz.

Tecavüzcüyü aklama politikası, asla istismarı suç olmaktan çıkaramaz. Ne yasaya eklenebilir, nede hiçbir gerekçe ile propagandası yapılabilir. 

İstismarcılar desteklenemez! Cinsel saldırı ve çocuk istismarlarını meşrulaştırma politikalarınız kabul edilemez!

Önergenizi geri çekene kadar susmayacağız! 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kadın Meclisi

12 Kasım 2016