SYKP Kadın Meclisi: ‘Hayatı savunuyoruz, Leyla ile dayanışıyoruz’

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kadın Meclisi bir basın açıklamasıyla bugün açlık grevinin 108. gününde olan Leyla Güven ile dayanışma içinde olduğunu duyurdu. Açıklamada tecridin sona erdirilmesi ve siyasi tutsakların serbest bırakılması talep edildi.

SYPK Kadın Meclisi’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
“Bizler SYKP Kadın Meclisi olarak hayatı savunuyor, Leyla ile dayanışıyoruz. Buradan bütün Türkiye kamuoyuna ve iktidara sesleniyoruz: Yakın tarihimiz ellerimizden kayan yüzlerce yaşamla dolu. Daha geç olmadan herkesi barışı tesis etmeye, hukukun, insan haklarının hepimiz için bir ihtiyaç olduğunu hatırlamaya ve açlık grevcilerinin sesine kulak vermeye çağırıyoruz. Tecrit kalkmalıdır. Leyla yaşamalıdır. Tüm siyasi tutsaklar serbest bırakılmalıdır. Bu ülkede barışın, hukukun, demokrasinin, eşitliğin inşası gerçekleşene kadar mücadelemiz sürecektir.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kadın Meclisi’nin açıklamasının tamamı şöyle:

Türkiye’de uzun yıllar kadın mücadelesi yürütmüş, milletvekilliği yapmış, belediye başkanlığı yapmış halkın iradesi ile seçilmiş onlarca mücadele arkadaşımız AKP iktidarı tarafından rehin tutuluyor. İktidara muhalif on binlerce kadın açık cezaevine dönüştürülen ülkemizde her şeye rağmen umudun sesini yükseltmeye çalışıyor.

Leyla Güven ve cezaevlerindeki onlarca kadın tecride karşı açlık grevi yapıyor. Leyla Güven 108 gündür açlık grevinde… Hakkari halkının oylarıyla seçtiği bir milletvekili aylarca cezaevinde tutulduktan sonra geçtiğimiz günlerde serbest bırakıldı. Ancak açlık grevine Diyarbakır’daki evinde devam ediyor.

Bizler SYKP Kadın Meclisi olarak hayatı savunuyor, Leyla ile dayanışıyoruz. Buradan bütün Türkiye kamuoyuna ve iktidara sesleniyoruz: Yakın tarihimiz ellerimizden kayan yüzlerce yaşamla dolu. Daha geç olmadan herkesi barışı tesis etmeye, hukukun, insan haklarının hepimiz için bir ihtiyaç olduğunu hatırlamaya ve açlık grevcilerinin sesine kulak vermeye çağırıyoruz. Tecrit kalkmalıdır. Leyla yaşamalıdır. Tüm siyasi tutsaklar serbest bırakılmalıdır. Bu ülkede barışın, hukukun, demokrasinin, eşitliğin inşası gerçekleşene kadar mücadelemiz sürecektir.

Yaşasın kadın dayanışması!
Tecrit kalksın, Leyla yaşasın!
Tüm siyasi tutsaklar serbest bırakılsın!