SYKP Kadın Meclisi: Erkek, Devlet Şiddetine Boyun Eğmiyoruz!

25 Kasım 1985’te, Dominik Cumhuriyeti’nde, Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele eden Clandestina Hareketi’nin öncülerinden olan Patria, Minerva ve Maria Mirabel, diğer deyimle Mirabel kardeşler, Trujilo’nun askerleri tarafından tecavüz edilerek katledildiler. Patria, Minerva ve Maria’nın erkek devlet tarafından acımasızca katledilmesi, 25 Kasım gününü, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak şiddete uğrayan tüm kadınlar için simgeleştirdi. Biz kadınlar, hayatımızın her alanında; okulda, sokakta, iş yerinde ve evde, erkek ve devlet şiddetine karşı sesimizi yükseltiyor, kızkardeşlerimizin bıraktığı yerden mücadelemizi sürdürüyoruz!!
Türkiye’nin dört bir yanında, her gün, kadınlar katlediliyor!
Türkiye’de, 2015 yılının ilk 10 ayında, erkekler 236 kadın öldürdü, 112 kadına tecavüz etti, 157 kadını fuhuşa zorladı, 319 kadını yaraladı, 179 kadını taciz etti.
Kadınların ne evde ne de sokakta can güvenliği yok!
İslami muhafazakar ve otoriter 13 yıllık AKP iktidarında, kadın cinayetleri, % 1400 artarken, kadın düşmanlığı bizzat “fetva ve fıtratlarla” besleniyor. Sistemin ve AKP’nin, erkek egemen zihniyeti, kadınları, “aile ve makbul anneliğe” hapsetmeye yönelik uygulamalarına her gün bir yenisi ekleniyor!
Makbul kadın olmayacağız!
Kadın cinayetlerinin politik değil “münferit” olduğu, tahrik indiriminde “ iyi hal, pişmanlık, saygınlık, aşırı sevgi” indirimleri gibi erkek egemen yargının uygulamalarının arttığı, kürtaj hakkını engellemeye dönük zorlamalarla, her türden şiddet ve ölüm tehdidiyle yüz yüze olan kadınlar hak aramak yerine itaat etmeye zorlanıyor.
Korkmuyoruz! Susmuyoruz! İtaat etmiyoruz!
Kadın düşmanlığı, artan milliyetçilik ve militarizmle, savaş politikalarıyla da beslenerek muhalif kadınlara ve Kürt kadınlarına saldırıyor.
Kadın! Yaşam! Özgürlük! Jin! Jiyan! Azadi!
Trans ve LGBTİ’lere yönelik nefret cinayetleri, AKP hükümetinin 13 yıldır yürüttüğü muhafazakar-erkek kutuplaştırması ile her geçen gün artıyor!
Nefrete inat! Yaşasın hayat!
Biz Kadınlar, emeğimizin ve bedenimizin sömürülmeyeceği/ezilmediğimiz, özgür ve eşit yaşayacağımız bir dünya düşlüyor, tacize, tecavüze, şiddete, ataerkil sisteme karşı hayatımızın her alanında mücadele ediyor ve isyanımızı büyütüyoruz!
Bizler, AKP’nin desteklediği İŞİD’in, Suruç’ta, Ankara’da, Beyrut’ta, Paris’teki katliamlarında yitirdiklerimiz için, evinin kapısında iki çocuğu ile vurulan Selamet için, ölü bedenine işkence edilen Ekin Wan için, özsavunma hakkını kullanan Nevin için, Çilem için sokakları terk etmeyeceğiz!
Erkek ve devlet şiddetine karşı direneceğiz!
Yaşasın Kadın Dayanışması!
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Kadın Meclisi