SYKP İzmir İl Örgütü: Uyguner ve Turgan’ı serbest bırakın!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, referandum sonrası yaşanan gözaltılarla ilgili bir basın açıklaması düzenledi.

SYKP adına konuşan İzmir Eş Başkanı Aslıhan Oğurluoğlu gözaltılarla ilgili ’21 Mayıs Pazar günü Kadıköy’de Halkların Demokratik Kongresi, Demokratik Haklar Federasyonu ve Partizan’ın ortak çağrısıyla yapılan İbrahim Kaypakkaya ve Mayıs ayı şehitlerini anmak için yapılan eyleme polis saldırmış 8 devrimciyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınan devrimcilerden Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) üyesi olan Harun Turgan ve Bülent Uyguner dün çıkarıldıkları mahkeme tarafından keyfi bir şekilde, hukuksuzca tutuklandılar. HDP İstanbul İl Eş Başkanlığı görevi yürüten Aysel Güzel yoldaşımız aylardır hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunuyor. Son olarak Hatay İl Eş Başkanımız Hülya Kavuk, işlerinden hukuksuz bir şekilde atıldıkları için açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça‘ya destek olduğu gerekçesiyle gözaltında bulunmaktadır.’ dedi.

Oğurluoğlu, tutuklanan Harun Turgan’ın Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Bülent Uyguner’in ise aynı zamanda Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Yönetimi üyesi olduğunu ve arkadaşlarının, Kadıköy ve Ümraniye Hayır Meclislerinde de aktif görev aldığını belirtti.

Mayıs şehitlerinin mücadelelerinin esin kaynağı olduğunu söyleyen Oğurluoğlu, ‘Faşizmin aramızdan koparıp aldığı devrimci yoldaşlarımız, mücadele kararlılığımız ve ilham kaynağımızdır. Birleşik ve ortak mücadele hazinemizdir. Onların direnişlerinin izlerine basarak özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesini ileriye taşımak olanaklıdır. Bizler, onların cesaretini, kararlılığını, mücadele azmini, halklarımızın eşitlik ve özgürlüğüne bağlılığını örnek almaya, onların direnişçi çizgilerine layık olmaya çalışıyoruz. Ortak geleceğimizin, halklarımızın eşit ve özgür yaşamının bu mücadelenin büyütülmesine ve zafere ulaştırılmasına bağlı olduğunu biliyoruz. Özgürlük, demokrasi, adalet, halkların eşitliği ve kardeşliği için kendilerini halkların kurtuluş davasına adayan devrimcilerin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Nuriye Gülmen’in İrlandalı devrimci Boby Sands’den alıntıladığı ‘‘Dünyadaki bütün cephaneleri de yığsanız, ezilmeyi reddetmiş bir insanın karşısına koyacak bir şey bulamazsınız’’ cümlesini AKP’ye bir kez daha hatırlatıyoruz. Gözaltılarınız, tutuklamalarınız ne Harun Turgan’ı ne Bülent Uyguner’i ne Nuriye Gülmen’i ne de Semih Özakça’yı yolundan edebilir. Ancak devrimci öfkelerini, dirençlerini biler. Buradan bir kez daha haykırıyoruz. Dün ve daha önce tutukladığınız yoldaşlarımızı, gözaltına aldığınız yoldaşlarımızı serbest bırakın. OHAL’i kaldırın, KHK’larla işten attığınız emekçileri işlerine iade edin.’ açıklamasında bulundu.