SYKP İsviçre Kongresi gerçekleştirildi

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İsviçre örgütü 19-20-21 Nisan 2019 tarihlerinde 4. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. SYKP MYK Üyesi Erdal Kara, SYKP Kurucu Eşbaşkanı Tuncay Yılmaz, SYKP kurucularından ve aynı zamanda HDP Onursal Başkanı eski Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, HDP MYK üyesi Kenan Kalyon, Mahir Sayın Kongre katılımcıları arasındaydı.

SYKP Avrupa örgütünün sürdürdüğü “Sınıf Mücadelesini Yükseltelim” kampanyasının sloganıyla toplanan Kongre’de, Kapitalizmin tıkanıklığı ve krizi karşısında nasıl bir sınıf siyaseti izlenmesi gerektiği, işi sınıfı ve üretim ilişkilerindeki değişimler, sınıfın yeni bileşenleri, erkek egemenliğine kadınların özgürlük mücadelesi, ekoloji direnişleri de değerlendirildi.

Kongre’de beşi gençlik çalışmalarından toplam 8 kişi Parti’ye üye olarak yeni dönem çalışmalarda yer aldılar.

Seçimli olarak gerçekleştirilen Kongre’de siyasal ve örgütsel durum değerlendirmeleri gerçekleştirildi ve bir önceki Koordinasyon Kurulunun çalışma raporları sunularak değerlendirildi. Kongrede yeni dönem planlamaları yapıldı ve iki yıllık süre boyunca görev yapacak İsviçre Koordinasyon Kurulu seçildi. Yeni Koordinasyona 5 Kadın, 5 erkekten oluşan 10 üye seçildi. Yeni Koordinasyon kuruluna Olga Kasman, Selim Ünay, Nergiz Özdemir, Ali Cem Kalkandelen, Nurcihan Ünlü, Ali Akkurt, Döndü Yıldırım, Gazi Yıldırım, Sevinç Ağlamaz, Hüseyin Bektaş seçildi. Ayrıca Kerim İşbilir de yedek üye olarak belirlendi.

Kongre de iki yıllık dönemde görev yapacak Etik Kurulu’na Fahriye Kotevelioğlu Usta, Hüseyin Kürekçi ve Muazzez Yücel seçildi.

Ayrıntılı kongre raporunun yakın zamanda paylaşılacağını belirten Kongre Divanı, kongreye bizzat ya da destek mesajlarıyla katılan herkese teşekkürlerini belirterek Kongreyi enternasyonal marşıyla sonlandırdı.