SYKP İsviçre her dilden “Hayır” dedi

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İsviçre örgütü Basel’de düzenlediği “Birlik ve Mücadele” şöleninde 100 dilde hazırlanmış dövizlerle “Hayır” dedi.

SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları’nın yurtdışına çıkışı sırasında gözaltına alınarak pasaportuna el konulması dolayısıyla katılamadığı şölene SYKP eski (kurucu) Eş Genel Başkanı Tuncay Yılmaz katıldı.

SYKP İsviçre adına konuşma yapan Ali Türkkan dünya genelinde kapitalizmin geldiği noktanın çok yönlü krizlere yol açtığını vurgulayarak, kapitalistlerin bu krizin faturasını savaşlar ve diktatörlükler olarak halklara ödetmek istediğini belirtti.

Ali Türkkan konuşmasının devamında önümüzdeki referandumun Türkiye ve Kürdistan açısından büyük önem taşıdığının altını çizerek İsviçre’de kurulan Hayır Platformu’nun Erdoğan’a güçlü bir Hayır cevabı vereceğini söyledi.

SYKP İsviçre Gençlik adına konuşan Seyhan Karakuyu gençleri örgütlü mücadeleye, deneyimlileri ise gençliği anlamaya ve onların ihtiyaçlarına uygun siyaset üretmeye çağırdı.

Şölene katılamayan Hatimoğulları gönderdiği video mesajla şölene katılanları selamlayarak, bütün baskı, gözaltı ve tutuklamalara rağmen mücadelelerinin daha da artarak devam edeceğini belirtti. Hatimoğulları konuşmasında Erdoğan’ın faşizmi kurumsallaştırmasının önünde en büyük engel olarak HDK/HDP’yi gördüğü için saldırısını buraya yönelttiğini vurguladı. Bütün baskılara rağmen Türkiye ve Kürdistan’daki direnişin büyüdüğünü belirten Tülay Hatimoğulları Avrupa’daki halklarımızın da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

SYKP Kurucu Eşbaşkanı Tuncay Yılmaz da bir konuşma yaparak Erdoğan’ı onu başa getirenlerin ve bugüne kadar yaptıklarına göz yumanların değil ancak Erdoğan politikalarının bedelini ödeyenlerin devirebileceğini belirtti. Sermayenin, emperyalist devletlerin, eski statükocu güçlerin bugünkü politikalarında Erdoğan’ın ortağı olduğunu vurgulayan Yılmaz, işçilerin, Kürtlerin ve yok sayılan diğer halkların, kadınların, eşcinsellerin yani tüm ezilenlerin güçlü bir Hayır diyerek süreci tersine çevirmeye başlayacak bir şans ele geçirdiğini belirtti. Bu şansı iyi değerlendirerek sadece 16 Nisan’da Hayır’ı çoğunluk yapmaya değil sonrasında Hayır’ı örgütlü bir güç olarak saha tutmaya odaklanmış bir çalışma yürütülmesi gerektiğini savundu.

Yılmaz konuşmasının bitiminde salonda bulunanların ellerindeki pek çok dilde yazılmış olan Hayır kartlarını kaldırmaya ve hep birlikte tek adam diktatörlüğüne, başkanlığa, faşizme Hayır demeye çağırdı.

Şölende Biz Bize tiyatro grubu “Ben Ulrike, bağırıyorum” oyunundan bir pasaj sergilerken Ali Rıza Kılıç ve Ali Yıldız ezgileriyle şölendekileri harekete geçirdi.

Gecenin finalinde sahne alan Suavi, halkların mücadele birikimlerini, barış istemlerini, hayır kararlığını yansıtan türkülerle hem sanatsal hem de siyasi olarak önemli mesajlar verdi.

25 Şubat cumartesi günü geç saatlere kadar süren etkinliğe İsviçreli kurumlardan Parti der Arbeit, BASTA ve Küba Verein katılırken, Türkiyeli ve Kürdistanlı kurumlardan HDK İsviçre, Dem-Kürd, Kürdistan Komünist Partisi, Devrimci Karadeniz, İTİF, DİDF, Doğu İsviçre Dayanışma Derneği, Wintertur Alevi Derneği, Saint Louis Alevi Derneği, Kutüsch, Sürgünler Meclisi, İsviçre İnsan Hakları Dayanışma Derneği temsilcileri de katıldı.