SYKP İsviçre Gençlik Meclisi’nden Küba’ya teşekkür ziyareti

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İsviçre Gençlik Meclisi’nden bir grup, Küba’nın Bern’deki Büyükelçiliği’ne bir ziyarette bulunarak Sosyalist Küba halkının ve devletinin Korona salgını sürecinde gösterdiği enternasyonalist dayanışmadan dolayı teşekkür etti.

SYKP Gençlik Meclisi temsilcisi Ali Cem Kalkandelen Elçilik önünde yaptığı konuşmada, bütün kapitalist-emperyalist devletler sınırlarını kapatır ve kendi sermayelerini korumaya alırken, ambargo altında tutulan Küba’nın Avrupa’nın ve dünyanın pek çok ülkesine sağlık destek ekipleri göndermesinin sosyalizm ve insanlık mücadelesi açısından büyük anlam taşıdığını belirtti. Bu onurlu davranışın sosyalist ve kapitalist sistemlerin insana verdiği değeri ortaya çıkardığını belirten Kalkandelen, sosyalizmi bir dünya sistemi yapmaktan başka kurtuluş yolunun olmadığının altını çizdi.

Küba İsviçre Büyük Elçisi Manuel Aguilera de la Paz da Elçilik binasından ziyaretçileri selamlayarak kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında Küba’nın salgınla mücadelesini ve enternasyonal dayanışma faaliyetleri üzerine bilgi veren Manuel Aguilera de la Paz, kısıtlı imkanlara rağmen Küba’nın çok iyi bir sağlık sistemi olduğunu belirterek, bunu diğer halklarla paylaşmayı görev olarak saydıklarını dile getirdi. Afrika’dan, Avrupa’ya, 15 ülkeye sağlık destek ekibi gönderdiklerini vurguladı ve dayanışma için teşekkür etti.

İsviçre Komünist Gençliği’nin (KJS) de katıldığı destek ve teşekkür eylemi, Büyükelçilik önüne çiçek ve teşekkür posterlerinin bırakılmasıyla sona erdi.