SYKP: Hayır diyenleri susturamayacaksınız!

SYKP MYK, yaptığı açıklamayla sabah saatlerinde Hatay’da SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve SYKP PM üyesi Sevgi Kurtdere’nin evlerine yönelik operasyona tepki gösterdi. Açıklamada, “Bir kez daha söylüyoruz, bedeli ne olursa olsun, ne yaparsanız yapın “Hayır” demeye devam edeceğiz” denildi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Merkez Yürütme Kurulu, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve SYKP Parti Meclisi (PM) üyesi Sevgi Kurtdere’nin evlerinin basılıp Kurtdere’nin gözaltına alındığı operasyonla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Eş Genel Başkanımız Tülay Hatimoğulları’nın evinin basılması ise ölçüsüzlüğün sınırlarının çoktan aşıldığını bir kez daha ortaya koyuyor. Hatimoğulları Türkiye’nin pek çok ilinde örgütlü bir partinin Eş Genel Başkanı’dır. Şayet ifadesini almak istiyorsanız yapmanız gereken gece yarısı evini basmak değil, parti genel merkeziyle iletişime geçmektir” ifadeleri kullanıldı.

AKP’nin tek adam rejimine hayır diyen, emekten ve özgürlükten yana tavır alanlar güçlendikçe baskılarını ve saldırılarını artırdığı vurgulanırken, son 6 ay içerisinde HDP ve bileşenlerine yönelik operasyonlarda 9756 kişinin gözaltına alındığı ve 1482’sinin tutuklandığı hatırlatıldı. Açıklamada, “Baskılarınız, gözaltılarınız, tutuklamalarınız, sultanlık hayallerinizi yerle bir etmemizi ve özgür, adil, demokratik ve sosyal bir Türkiye kurmamızı engelleyemeyecek” denildi.

SYKP MYK tarafından yayınlanan açıklamanın tam metni şöyle:

AKP, Türkiye’de zaten olmayan hukuku tamamen yok etmeyi, Türkiye’deki muhalif sesleri, farklı kimlikleri ortadan kaldırmayı hedefleyen anayasa değişikliği paketini 16 Nisan’da referanduma götürme kararı aldı.

Bu referandum paketini artık AKP’nin bir aparatı haline dönüşen MHP’nin parlamento desteğini alarak meclisten geçirmiş olmasına rağmen bütün göstergeler halkın “Hayır” oyu kullanacağını açıkça ortaya koyuyor.

Tek adam rejimine “Hayır” diyen, emekten ve özgürlükten yana tavır alanlar güçlendikçe, AKP toplum üzerindeki baskısını giderek arttırıyor. Anayasa paketinin parlamentodan geçmesinden bu yana “Hayır” diyenlere dönük sayısız saldırı oldu.

Toplantı salonları kapatıldı, eylem ve etkinliklere engel olundu, silahlı saldırılar gerçekleştirildi, “Hayır” diyenlere terörist, şeytan, darbeci denildi. Üniversitelerden hocalar atıldı. Varlık fonuyla kamu kuruluşlarına el konuldu.

Sokakta “Hayır” kampanyası yürütenlere dönük baskıların bir diğer boyutu ise gözaltılar ve tutuklamalar. Başkanlığa giden yolda en büyük engel olarak gördüğü ve partimizin de kurucu bileşeni olduğu HDK/HDP’den binlerce “Hayır”cı gözaltına alındı, tutuklandı. Son altı ay içerinde sadece HDP’den gözaltına alınanların sayısı 9796 kişi gözaltına alındı ve bunlardan 1482’si tutuklandı. Belli ki “Evet”çi şer ittifakı “Hayır” diyenleri yollarından vazgeçiremeyince, gözaltına alarak, tutuklayarak sonuca gitme niyetinde.

Geçtiğimiz günlerde iki ayrı operasyonda İl eş başkanları, yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınan Hatay’da son olarak bu sabaha karşı Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları’nın ve SYKP Parti Meclisi üyesi Sevgi Kurtdere’nin evi basıldı. Eş genel başkanımız evde olmadığı için gözaltına alınamadı ancak SYKP PM üyesi Sevgi Kurtdere gözaltına alındı.

Nasıl ki daha önce gözaltına alınan yoldaşlarımız büyük bir direniş ve halk sahiplenmesiyle serbest kalmışlarsa, Sevgi yoldaşımızı da bu kumpastan çekip alacağız.

Eş Genel Başkanımız Tülay Hatimoğulları’nın evinin basılması ise ölçüsüzlüğün sınırlarının çoktan aşıldığını bir kez daha ortaya koyuyor. Hatimoğulları Türkiye’nin pek çok ilinde örgütlü bir partinin Eş Genel Başkanı’dır. Şayet ifadesini almak istiyorsanız yapmanız gereken gece yarısı evini basmak değil, parti genel merkeziyle iletişime geçmektir.

Derhal Sevgi Kurtdere yoldaşımız serbest bırakılmalı ve Tülay Hatimoğulları’na yönelik hukuksuz gözaltı kararı kaldırılmalıdır.

Bir kez daha söylüyoruz, bedeli ne olursa olsun, ne yaparsanız yapın “Hayır” demeye devam edeceğiz.

Baskılarınız, gözaltılarınız, tutuklamalarınız, sultanlık hayallerinizi yerle bir etmemizi ve özgür, adil, demokratik ve sosyal bir Türkiye kurmamızı engelleyemeyecek.