SYKP Hatay’ın düzenlediği, ‘Kaostan Kurtuluşa Ortadoğu Konferansı’ sona erdi

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Hatay İl Örgütü, ‘‘Kaostan kurtuluşa Ortadoğu’’ başlığıyla bir konferans gerçekleştirdi. Hatay Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa katılım ilgi çok yoğundu. Konferansın açılış konuşmasını SYKP Eş genel Başkanı Necla Kurul yaptı.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Hatay İl Örgütü, ‘‘Kaostan kurtuluşa Ortadoğu’’ başlığıyla bir konferans gerçekleştirdi. Hatay Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa katılım ilgi çok yoğundu.

Konferansın açılış konuşmasını SYKP Eş genel Başkanı Necla Kurul yaptı. Necla Kurul, ülkedeki siyasal duruma dair kapsamlı bir sunum yaptı.

Saat 11.00’de başlayan konferansın ilk oturumunu SYKP MYK üyesi Tülay Hatimoğulları yaptı. Konferansın ilk oturumunda Yazar Alptekin Dursunoğlu, Ortadoğu’da Şii-Sünni aksa yükselen gerilim ve İran’ın Ortadoğu politikası konulu bir sunum yaptı.  Ardından, gazeteci Hasan Sivri, Ortadoğu’da cihatçı  grupların güncel durumu konulu bir sunum yaptı. Gazeteci-yazar Fehim Taştekin de Rusya’nın Ortadoğu ve Kafkasya stratejisini anlattı. HDP PM üyesi Bereket Kar ise, Filistin kurtuluş mücadelesini ve mücadelenin bölgeye etkilerini anlattı.

Konferansın, DİSK Genel İş Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek’in yönettiği ikinci oturumda  ise Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Mustafa Durmuş, Ortadoğu Kaosunun Ekonomi Politiği ve Alternatifleri başlıklı bir sunum yaptı. Araştırmacı Faik Bulut, ‘Ortadoğu Denkleminde Kürtlerin Konumu’ başlıklı sunumunda, Kürt hareketinin mevcut durumunu anlattı. Ceyda Karan, ‘İsrail’in son sürece yaklaşımını ve Filistin sorununu anlattı.

Son olarak SYKP MYK üyesi Kenan Kalyon ‘Ortadoğu Kaostan Nasıl Kurtulur?’ başlıklı bir sunum yaptı. Kenan Kalyon, bölgedeki gelişmeler ve ortaya çıkan toplumsal hareketlerle özyönetimler kurulması ile aşağıdan yukarıya inşa edilen demokratik cumhuriyet ihtimallerine değindi.

Konferansa Gezi Direnişinde yitirdiğimiz Ali İsmail Korkmaz’ın ve Ahmet Atakan’ın aileleri; Rojava’da IŞİD’le savaşırken yaşamını yitiren Halil Aksakal’ın ailesi de katıldı. Konferansa Hatay’daki siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileri de katılım gösterdi.

Konferansın kapanış konuşmasını SYKP PM üyesi İzzet Koldan yaptı. Koldan, konferansta yapılan sunumların yazılı belgeye dönüştürüleceğini de belirtti.