SYKP Hatay ve Samandağ Örgütleri: Baskılar, gözaltılar bizi yıldıramaz!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Hatay İl Örgütü ve Samandağ İlçe Örgütü tarafından yapılan açıklamada, sabah saatlerinde SYKP EŞ Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve SYKP PM üyesi Sevgi Kurtdere‘nin de aralarında olduğu birçok devrimcinin evinin basıldığı, Sevgi Kurtdere ve onlarca devrimcinin gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada operasyonların saray darbesine, erkek devlet sultanlığına, OHAL’e karşı mücadele edenlere yönelik gözdağı olduğu vurgulandı ve “İktidar şunu iyi bilsin ki dik duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz, başkanlığa, faşizme ve tek adam rejimine her koşulda karşı duracağız” ifadeleri kullanıldı.

AKP-Saray rejiminin anti faşist duruş sergileyenden ve diktatörlüğe karşı çıkanlardan korktuğu ve Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından ‘hayır’ cephesinde yer alanların ‘darbeci’ olarak gösterilmek istendiği belirtilen açıklamada “Daha önce FETÖ-AKP iktidarına karşı mücadele ediyorduk şimdi de AKP’nin faşizmi kurumsallaştırmasına karşı mücadele ediyoruz” denildi.

Hatay İl Örgütü’nün açıklamasını Hatay İl Eşbaşkanı Hülya Kavuk, Samandağ İlçe Örgütü’nün açıklamasını Samandağ İlçe Örgütü Başkanı Yusuf Kimyon okudu.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Gün olmuyor ki en temel insan hakları çiğnenmesin, zulüm yüzünü göstermesin. Kâh akademisyenlere, kâh siyasetçilere, gazetecilere, kadınlara, Alevilere, yurtseverlere, devrimcilere yeni bir saldırı olmasın…

Bu sabah SYKP EŞ Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve SYKP PM üyesi Sevgi Kurtdere‘nin de aralarında olduğu birçok devrimcinin evi basıldı ve onlarca devrimci gözaltına alındı. Gözaltı terörü aynı zamanda saray darbesine karşı, Erkek Devlet sultanlığına Karşı, OHAL’in Kalıcılaşmasına karşı, mücadele eden; halklarımıza karşı verilmiş bir gözdağıdır.

16 Nisan referandumunda HAYIR cephesinde yer aldığını deklare eden ve HAYIR kampanyasını başlatan kurum ve bireylere yönelik gerçekleştirilen bu operasyonlar irademizi kıramayacaktır.

Bu saldırıların referandum süreciyle ilgili olduğundan şüphemiz yoktur. AKP-Saray rejimi anti faşist duruş sergileyen ve diktatörlüklerine karşı çıkan çevrelerden korkmaktadır.  7 Haziran seçimlerinden sonra ülkeyi kana bulayarak, korku-baskı ve sindirme politikalarıyla 1 Kasım seçimlerine giden iktidar, şimdi de  gözaltı ve tutuklamalarla halkın nefes borularını keserek 16 Nisan referandumuna hazırlanıyor.  Teslim olmayacağız, boyun eğmeyeceğiz. İktidar şunu iyi bilsin ki dik duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz, başkanlığa, faşizme ve tek adam rejimine her koşulda karşı duracağız.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan, Hayır cephesinde yer alanları 15 Temmuz darbe girişiminin yandaşı olarak hedef göstermiştir.  15 Temmuz darbe girişimine en çok karşı çıkanlar devrimci ve demokratlardır. Daha önce iktidar ortağı olan FETÖ tarafından hedef alınanlar şimdi de sözde kandırılmış olan AKP-SARAY tarafından hedef alınmaktadır. Bizler darbelere de diktatörlüklere de karşıyız. Daha önce FETÖ-AKP iktidarına karşı mücadele ediyorduk şimdi de AKP’nin faşizmi kurumsallaştırmasına karşı mücadele ediyoruz.

Gözaltına alınanlar  derhal serbest bırakılsın. Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz.