SYKP: Gün Şişe-Cam işçileri ile dayanışma ve mücadele günüdür!

Kırklareli’nde bulunan Paşabahçe Şişe-Cam Fabrikası’nda işçilerin direnişi yine OHAL gerekçesiyle yasaklandı. Tayyip Erdoğan’ın “Grev tehdidi olan yere biz OHAL’den istifade ederek anında müdahale ediyoruz. Diyoruz ki, hayır burada greve müsaade etmiyoruz çünkü iş dünyamızı sarsamazsınız. Bunun için kullanıyoruz biz OHAL’i” demesi boşuna değil. Hızla inşa edilmeye çalışılan faşist rejim, her türden hak mücadelesini ve örgütlenme imkânını ortadan kaldırıyor ve bu durum bütün emekçiler için büyük bir tehlike teşkil etmektedir.
20 gün önce Şişe-Cam’a ait Kırklareli Paşabahçe Cam Fabrikası’nda fırın bölümünün kapatılmasını gerekçe gösteren işveren 90 işçiyi işten çıkardı. Kristal-İş Lüleburgaz Şube yönetimi de patronla masaya oturarak, bu işten atma saldırısına ortak oldu.  Sendika yönetimi “Patron daha fazla işçi çıkarmamızı istedi ama biz olmaz dedik, müsaade etmedik. Bu kadarına şükür, daha fazla işçi ekmeğinden olmadı” diyerek işçileri kaderlerine razı etmeye çalıştı.

Karara tepki gösteren işçiler aileleri ile birlikte, Lüleburgaz’daki Kristal-İş sendika binası önünde direnişe başlayarak sendika binasını işgal etti. Sendika, işgal eyleminde bulunan işçilerin binadan çıkarılması için polise başvurdu ancak halkın desteği ile bu girişim boşa çıkarıldı. Sendika süren eylemi engelleyemeyince, işverenle görüşüp atılan işçilerin başka şehirlerde çalışabilecekleri formülünü bir çözümmüş gibi işçilere sundu. Ancak işçilere sorulmadan alınan bu karar da işçiler tarafından kabul görmedi ve işçiler sendikaya tepki gösterdi. Halkın, sanatçıların, diğer emek örgütlerinin desteğiyle büyüyen direnişte işçiler, haklı taleplerinin karşılanması için İstanbul’daki şirket merkezine yürüme kararı aldı. Ve binlerce emekçi yürüyüşe başladı.

Yürüyüşün ilk etabında patronun talebi ile OHAL gerekçe gösterilerek işçiler Muratlı kasabasında engellendi. İşçiler, sendika ile işverenin sorunun çözümüne ilişkin yapılacağı söylenen görüşmenin sonucuna göre eylemlerine devam edip etmemeye karar verecekler. Direnişçi işçiler yürüttükleri haklı direnişlerinde bir kez daha gördüler ki; işçi sınıfının kazanımlarına yönelen her saldırı boşa çıkarılabilir ve işverene teslim olmuş sendikacılık püskürtülebilir.

Sendika kendi varlığının da tehdit edildiği bu saldırı karşısında ikircikli tavrından vazgeçmelidir. Bu kavgayı kaybettiğinde yarın sendika da kalmayacaktır. Totaliter bir faşist rejim örgütlü işçi hareketini ortadan kaldırmadan var olamaz. Saldırı bütün örgütlü işçilere ve sendikalaradır. Yeni rejim patronlara dikensiz gül bahçesi vaat etmektedir. Bu nedenle bütün emekçileri Şişe-Cam işçileri ile dayanışmaya çağırıyoruz.

Direnişin başarısı işçi sınıfının başarısıdır. OHAL’in ve faşist tırmanışın nasıl engelleneceğinin yolunu gösterecektir. Tüm halkın aş-iş-adalet şiarı etrafında direnişi büyütmesi; Zonguldak, Tekel direnişlerinin yeni bir halkasını yaratacak sürece doğru giden bu yolda adaletsizliğe karşı büyük bir zafer kazanması için elzemdir.

Yaşasın Şişe-Cam İşçilerinin Direnişi!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Merkez Yürütme Kurulu