SYKP Gaziantep: Halkımızı referandumda sulta heveslilerine ‘Hayır’ demeye çağırıyoruz

gaziantep sykp

SYKP Gaziantep İl Örgütü, yaptığı basın açıklamasıyla Gaziantep halkını referandumda sulta heveslilerine “Hayır” demeye çağırdı.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Gaziantep İl Örgütü, il binasında bir basın açıklaması yaparak tüm emek ve demokrasi güçlerine, yan yana durarak birlikte hareket etme ve en geniş demokratik cepheyi kurma çağrısında bulundu.

SYKP Gaziantep İl Eş Başkanı Mehmet Ali Karabekmez’in yaptığı açıklamada “Şimdi, yüz yüze olduğumuz gerçekliğe gözlerimizi kapatmadan ama aynı zamanda teslim olmadan, Saray ve AKP’nin dikta rejimini kurumsallaştırma hesaplarını ters yüz etme zamanıdır” dendi.

Açıklama “Gaziantep’teki tüm emek ve demokrasi güçlerini yan yana durmaya, birlikte hareket etmeye ve umudu büyütmeye çağırıyoruz. Bu kritik süreçte en önemli tarihsel görevlerimizden biri, dayanışarak mücadeleyi büyütmek ve sulta heveslilerine karşı en geniş demokratik cepheyi kurmak olmalıdır” çağrısıyla sona erdi.

Yapılan basın açıklaması şöyle:

Şimdi Gaziantep’i IŞİD’in lojistik üssü haline getirenlere, kenti bombalarla anılan bir duruma düşürenlere “Hayır” deme zamanıdır. Emekçilere insanca yaşanamayacak bir asgari ücreti reva görüp, patronlara her türlü desteği sunan; yoksul halkın sefaletine karşılık zenginleri daha da zenginleştirenlere “Hayır” deme zamanıdır.

İnançlarımızı, kimliğimizi, kültürel çeşitliliğimizi yok sayıp kardeşliğimizi baltalayan, bizleri ayrıştıran ve ötekileştiren anlayışa “Hayır” deme zamanıdır. Temiz dini duyguları kirli siyasetlerine alet edenlere, rant ilişkileri ve yolsuzluklarının üzerini dini kullanarak örtmeye çalışanlara “Hayır” deme zamanıdır. Bizlerden her şeyin vergisini alıp, yapılan hizmetleri bir lütuf olarak sunanlara, zamlara, yaşam pahalılığına “Hayır” deme zamanıdır.

Şimdi, yüz yüze olduğumuz bu gerçekliğe gözlerimizi kapatmadan ama aynı zamanda teslim olmadan, Saray ve AKP’nin dikta rejimini kurumsallaştırma hesaplarını ters yüz etme zamanıdır. Şimdi; sosyalistlerin, demokratların, yurtseverlerin, laiklerin, insan hakları aktivistlerinin, inanç özgürlüğü mücadelesi verenlerin, kadın mücadelesi aktivistlerinin,  demokrasiden yana kadın-erkek, genç-yaşlı herkesin yan yana sultanlığa “Dur” deme zamanıdır.

Bu bağlamda Gaziantep’teki tüm emek ve demokrasi güçlerini yan yana durmaya, birlikte hareket etmeye ve umudu büyütmeye çağırıyoruz. Bu kritik süreçte en önemli tarihsel görevlerimizden biri, dayanışarak mücadeleyi büyütmek ve sulta heveslilerine karşı en geniş demokratik cepheyi kurmak olmalıdır.