SYKP Eşbaşkanı Canan Yüce: Kimsenin kuşkusu olmasın, dalga gittikçe büyüyecektir!

“6 gündür devam eden Demokrasi Yürüyüşümüz bildiğimiz gerçeği bir kez daha açığa çıkardı. Milyonlar AKP-MHP İktidar Bloku’nun sultası altında yaşamaya devam etmek istemiyor. Engelleme, provoke etme, elde tuttukları medya vasıtasıyla kriminalize etme çabalarına rağmen, her iki yürüyüş güzergahında tanık olduğumuz destek bunu gösteriyor.

AKP-MHP İktidar Bloku kendinden olmayan herkesi ötekileştirmeyi, toplumu saflaştırarak birbirine düşman etmeyi iktidar katında tutunabilmenin yegane yolu olarak görüyor. Ötekileştirme, halkı saflaştırarak birbirine düşman etme siyaseti, baskı, şiddet siyasetiyle ele ele yürüyor. Biri bir diğerini besliyor.

Partizanlık seviyeleri arttıkça, dar parti oligarşilerinin çıkarlarının ötesini görme kabiliyetlerini yitirdikçe ülkenin sorunlarına çözüm üretme yeteneklerini kaybettiler, halkın sorunlarını anlama kapasiteleri ortadan kalktı. Halkın hakikatlerinden kopan, onun gündelik sorunlarına kulaklarını tıkayan bütün iktidarların başına gelen şimdi AKP İktidarı’nın başına geliyor.

Halka yabancılaşan siyasi güçler daha fazla şiddete başvurdukça halkı da daha fazla birbirine düşman etmeye soyunurlar. Çıkışı olmayan fasit bir daire bu. Bu konuma sürüklenen bir siyasi iktidar toplumsal dokuyu da çürütmeye başlar. Sonunda toplumun sırtından geçinen habis bir ur haline gelir. AKP İktidarı şimdi böyledir. Halka yabancılaşmış habis bir urdur. Böyle bir iktidarı toplum sırtında taşımak zorunda değildir. Aydınlık bir geleceğe doğru ilerleyebilmek için Türkiye’nin AKP İktidarı’ndan kurtulması zorunludur.

Ankara’ya yürüyoruz. Barolar Ankara’ya yürümeye başladı. İktidar karşıtı bütün güçler, kendi yol ve yöntemleriyle mücadeleye girişirlerse, ortaya çıkacak toplumsal sinerji karşısında AKP İktidarı bir gün bile ayakta kalamaz. Demokrasi Yürüyüşümüz bu hakikati bir nebze de olsa göstermişse eğer başarılı olmuş demektir. Demokrasi yürüyüşümüz denize atılan bir taştı. Baroların Ankara yürüyüşünden taşın güçlü bir dalga yaratmaya başladığını görüyoruz. Kimsenin kuşkusu olmasın, dalga gittikçe büyüyecektir…”