SYKP Eş Genel Başkanı Hatimoğulları’ndan Alevilere Çağrı

16 Nisan tarihinde gerçekleşecek referandum öncesi PİRHA’ya konuşan SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, kutuplaştırıcı dilin en çok Alevileri tedirgin ettiğine dikkat çekerek, Alevileri ‘hayır’ı daha fazla sahiplenmeye çağırdı.

Referanduma sayılı günler kala PİRHA’ya değerlendirmede bulunan SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, bir anayasa değişikliğini istediklerini, ancak gelen teklifin cunta anayasasından daha geride olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Gelen teklife karşılık çok ciddi bir ‘hayır’ cephesi örüldü. ‘Evet’ neyi amaçlıyor; tek adam sistemini kurmak ve kurulmak istenen faşist rejim içinde bir ivme kazandırmak için hazırlandı. Şüphesiz ki bu rejim açısından çakılmış son çivi olmayacaktır ama totaliter rejim isteyenler açısından çok önemli bir dönemeçtir. Biz ‘hayırcılar’ böyle düşünüyoruz. Bunun için bir çok farklı kesim bir araya gelerek ‘hayır’ı büyütüyor.”

“SEKÜLER YAŞAM ELİMİZDEN ALINIYOR”

Kendisinin de Alevi olduğunu belirten Hatimoğulları, Alevilerin bu süreçte yoğun bir tedirginlik yaşadığını görebildiğine işaret ederek şunları ifade etti;

“ İçinde yaşadığım toplumda bu kaygı gerçekten hissedilmekte. Cihadist bir ülke hedefleniyor ve böyle bir ülke hedeflenirken, bundan en çok etkilenecek olan kesim Aleviler olacaktır. Son dönemde sıklıkla ‘iç savaş’tan bahsediliyor. Büyük olasılıkla da Alevi-Sunni çatışması üzerinden örmeyi hedefliyorlar. Mevcut haliyle yetersiz olduğunu düşündüğümüz seküler yaşamın elimizden alındığını görüyoruz. Tüm bunlara karşı ‘hayır’ımızı daha güçlü gösterelim. Bir oy bir oydur diye düşünüp daha fazla çalışalım. Umutsuzluğu, umuda çevirmek için elimizde tarihi bir fırsat var.”

Kaynak: PİRHA – Diren KESER/ MERSİN