SYKP Eş Genel Başkanı Hatimoğulları’na keyfi gözaltı ve yurtdışına çıkış yasağı

SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, İsviçre’de bir panele katılmak için uçağa binmek üzereyken Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı. Tülay Hatimoğulları, bir süre gözaltında tutulduktan sonra pasaportuna el konulduğu bilgisi verilerek serbest bırakıldı. Hatimoğulları, bu uygulamayı kınayan bir açıklama yaptı.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları bu sabah saatlerinde Atatürk Havalimanı’nda, uçağa biniş işlemleri sırasında gözaltına alındı. Saatlerce gözaltında tutulan Hatimoğulları daha sonra “Bilgi Alma Tutanağı” tutularak serbest bırakıldı. Ancak İçişleri Bakanlığı’nın “idari” bir uygulamasıyla pasaportuna el konulduğu, yurtdışına çıkma yasağı olduğu söylenerek İsviçre’ye gitmesi engellendi. Hatimoğulları hakkında “adli” olarak herhangi bir yurtdışına çıkma veya pasaportuna el konulması kararı bulunmadığı öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak görüşünü aldığımız Hatimoğulları, gözaltına alınmasının AKP/Saray iktidarının kendi muhaliflerine ve Hayır kampanyası yürütenlere karşı keyfi ve faşizan uygulamalarının yeni bir örneğini oluşturduğunu söyledi.

Hatimoğulları, “Daha iki gün önce Savcılıkta ifade vermiş ve yurtdışına çıkış için herhangi bir engel olmadığını öğrenmiştim. Aylar öncesinde belirlenen bir program çerçevesinde bir panele katılmak için İsviçre uçağına binmek üzere işlemlerimi yaparken tamamen keyfi biçimde gözaltına alındım ve saatlerce gözaltında tutuldum. Bunun yasal olarak hiçbir dayanağı yoktur. Tamamen hukuksuz bir uygulama olsa bile, bana pasaportuma el konulduğunun söylenmesi yeterli olacaktı. Ancak bana baskı ve eziyet etme kastıyla hakkımda gözaltı işlemleri yapıldı ve alıkonuldum. Bu, AKP/Saray iktidarının hukuk tanımazlığının, kendi muhaliflerine ve Hayır kampanyası yürütenlere karşı keyfi ve faşizan uygulamalarının yeni bir örneğidir” dedi.

SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve SYKP PM Üyesi Sevgi Kurtdere’nin Hatay, Samandağ’daki evleri 15 Şubat Çarşamba günü sabah saatlerinde polis tarafından basılarak arama yapılmıştı. SYKP PM Üyesi Sevgi Kurtdere gözaltına alınırken SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları evinde bulunamamıştı. Hatimoğulları, 21 Şubat Salı günü Hatay’da savcılığa giderek ifade vermiş ve ardından serbest bırakılmıştı.

Tülay Hatimoğulları ve Ahmet Kaya, Haziran 2016’da yapılan SYKP Kongresi’nden bu yana Eş Başkanlık görevini yürütüyor.

SYKP’nin kurucu Eş Başkanlarından Prof. Dr. Nejla Kurul geçtiğimiz haftalarda çıkan bir KHK ile Ankara Üniversitesi’nden ihraç edildi. Kurucu Eş Başkanlardan Tuncay Yılmaz ise kamuoyunda Devrimci Karargah Davası olarak bilinen davadan aldığı hapis cezası sebebiyle yurt dışında bulunuyor.

Bilindiği gibi Devrimci Karargah Davası, Ergenekon, Balyoz vb. davalar döneminde açılmış, sahte delil ve ifadelerle süslenmiş Cemaatçi hakim-savcı-polis üçlüsünün organize ettiği bir davaydı. Ergenekon, Balyoz davaları daha sonra yargı konusu olmuş, bu davalarda verilen hükümler bozulmuştu. Cemaat’in tertip ettiği çok açık bir kumpas olan Devrimci Karargah Davası’na yönelik olarak yapılan başvurular ise kabul edilmemişti.