SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, Kocaeli’de İSİG Meclisi açıklamasına katıldı

Kocaeli İSİG Meclisi, iş cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre 2019 yılında 71’i Kocaeli’de, en az 1736 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Kocaeli’de yapılan açıklamaya SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur da katıldı.

Kocaeli İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), İzmit Belediye İş Hanı önünde yaptığı açıklamada “2019 yılında en az 1736, son on yılda 15.000’den fazla emekçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi” dedi. Kocaeli İSİG Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Selçuk Karstarlı’nın okuduğu açıklamaya SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, HDP, SYKP, EMEP, Halkevleri, KODA, Dersimliler Derneği ve TMMOB destek verdi.

“Kötü çalışma şartları, düşük ücretler, uzun mesai saatleri, işten atılmalar, baskı ve hakaret çalışma yaşamında adeta normalleştirildi” diyen Kocaeli İSİG Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Selçuk Karstarlı, 6331 Sayılı İSG Yasası yürürlüğe girdiğinden beri aylık ve yıllık iş cinayetleri raporlarını açıkladıklarını belirtti. İşçi ölümlerini, yaralanmalarını ve meslek hastalıklarını önlemek için devlet ve sermayenin hiçbir adım atmadığını söyleyen Karstarlı, “İlimizdeki 71 ölümün 10’u kadın, 1’i çocuk işçi… 3’ü 65 yaş üstü olmak üzere 20’si 50 yaşından büyüktü. 7’si ise göçmen/mülteci işçi… Gebze’de 17, İzmit’te 8, Çayırova ve Kartepe ilçelerinin her birinde 7 ölüm meydana geldi. İşçilerin 16’sı inşaat, 8’i belediye/genel işler, 8’i ticaret/büro, 6’sı metal, 6’sı petrokimya, 5’i taşımacılık, 5’i de tarım ve orman iş kollarında çalışıyorlardı. Ölüm nedenlerinin 13’ü yüksekten düşme, 12’si kalp krizi/beyin kanaması, 10’u ezilme, 7’si yanmaydı” ifadelerini kullandı.

Evrensel