SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya: Rehin almalar ‘Hayır’ı engelleyemeyecek!

SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, dün Hatay’da SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve PM üyesi Sevgi Kurtdere’nin evlerine yönelik operasyonu ve bugün SYKP Bursa İl Eşbaşkanı Ayhan Genç’in tutuklanmasına ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Rehin almalar ‘hayır’ı engelleyemeyecek” denildi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, SYKP Antalya İl Örgütü binasında SYKP’lilere yönelik operasyonlara ilişkin bir açıklaması gerçekleştirdi.

Dün Hatay’da gerçekleştirilen operasyonda SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğullarının ve SYKP Parti Meclisi (PM) üyesi Sevgi Kurtdere’nin evlerine polis baskını gerçekleşmiş Kurtdere gözaltına alınmış, Hatimoğulları ise evde bulunamayarak gözaltına alınamamıştı. Aynı gün gözaltına alınan SYKP Bursa İl Eşbaşkanı Ayhan Genç, bugün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

HDK ve HDP bileşenlerine yönelik hafta başından bu yana ev baskınları ve operasyonlar gerçekleştirildiği, demokratik siyaset yapan onlarca HDP’linin gözaltına alındığı ve operasyonların halen devam ettiği belirtilen açıklamada, AKP/Saray rejiminin referandumda ‘evet’ oyu çıkarmak için kendisi için ‘dikensiz gül bahçesi’ yaratmak istediği ve toplumun örgütlü kesimlerine saldırdığı vurgulandı.

Açıklamada, “SYKP’ye yönelik bu ve benzer operasyonlarla SYKP’lileri yıldırmak hedefleniyor ise beyhude çaba. Rehin almalarınız SYKP’ye geri adım attıramayacaktır” denildi.

SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya tarafından yapılan basın açıklamasının tam metni şöyle:

AKP/Saray rejim değişikliğine giderken önünde engel gördüğü her şeyi ve herkesi hukuk dışı yöntemleri kullanarak saf dışı bırakmaya çalışıyor. Aydın, yazar, gazeteci, akademisyen, kadın, genç demeden adeta herkesi içeri atma telaşında. Kürtleri, sosyalistleri, Alevileri, kadınları, gençleri baş düşman ilan ederek kendi tabanını konsolide etmeye çalışıyor. Yetmiyor HAYIR çıkarsa “iç savaşa hazırlanın” diyerek toplumun kaosa sürükleneceğini/sürükleyeceklerinin açıkça işaretini veriyor.

Faşizmin inşasında “tabut’a son çiviyi çakmak” kurgusuyla yeni anayasa paketini referanduma götüren AKP/Saray kendisine “dikensiz gül bahçesi” yaratarak seçime gitmeyi ve en yüksek ‘Evet’i çıkarmayı hedefliyor. Bunun için de öncelikle toplumun örgütlü kesimlerine saldırıyor. Rehin alma politikasını sürdürerek, HAYIR cephesini ötekileştirerek daraltmayı hedefliyor. Bu amaçla: Hafta başında HDK, HDP bileşenlerinin evlerine baskınlar düzenlendi, demokratik siyaset yapan, onlarca yönetici, yüzlerce çalışan göz altına alındı. Görünen o ki operasyonlar devam ediyor. Dün sabah Samandağ’da değişik adreslere yine “şafak operasyonları” düzenlenerek gözaltılar gerçekleştirildi. Bu kapsamda SYKP Eş Genel başkanımız Tülay HATİMOĞULLARI’nın evine de baskın düzenlendi evinde bulunamayan Eş Genel Başkanımız gözaltına alınamadı ancak PM üyemiz Sevgi KURTDERE gözaltına alındı. Aynı gün Bursa İL Eş Başkanımız Ayhan GENÇ göz altına alındı ve bugün tutuklandı. SYKP’ye yönelik bu ve benzer operasyonlarla SYKP’lileri yıldırmak hedefleniyor ise beyhude çaba. Rehin almalarınız SYKP’ye geri adım attıramayacaktır.

Bizler bedeli ne olursa olsun emeğin hakkını, halkların eşitliği ve kardeşliğini ve barışı savunmaya devam edeceğiz. Yıldırma politikalarına teslim olmayacak, mücadelemizi sürdüreceğiz. 17 Nisan sabahında ülkede çok şeyin değişeceği bilinciyle çalışmalarımızı hız kesmeden yürüteceğiz. Göz altılara, tutuklamalara, baskılara karşı omuz omuza mücadele edeceğiz. Bu faşizan uygulamalara karşı mutlaka kazanacağız.

Tek bir birey kalıncaya hepimizi içeri alsanız da HAYIR demeye HAYIR’ı örgütlemeye devam edeceğiz.