SYKP Eş Başkanı Hatimoğulları Filistin Büyükelçiliği’ni ziyaret etti

SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, bir heyetle Filistin Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. Filistin Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa ile görüşen Hatimoğulları Filistinli tutsakların açlık grevi ile dayanışma duygularını iletti ve 15 Mayıs Nakba gününü anarak Parti olarak Filistin halkının mücadelesinin yanında olduklarını ifade etti.

SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, SYKP Enternasyonal Büro üyesi Bereket Kar, SYKP Ankara İl Eş Başkanı Cansel Aslan, İl YK üyesi Muhammet Alkış ve SYKP Gençlik Bürosu sözcülerinden Ulaşcan Kurt ile birlikte Filistin Büyükelçiliği’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. İsrail zindanlarındaki Filistinli tutsakların 17 Nisan’da başlattıkları açlık grevi direnişini selamlamak ve Filistin halkıyla dayanışma duygularını iletmek üzere gerçekleşen ziyarette Filistin Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa ile görüşen Hatimoğulları Filistin halkının Siyonist İsrail rejimi karşısındaki direnişinin Ortadoğu’daki bütün halklar açısından örnek teşkil ettiğini, bu açlık grevi direnişinin de bölgeye gelecek bir barış için umut yarattığını belirtti.

‘Dayanışmanız Filistin halkı için çok değerli’

Dr. Faed Mustafa ise Filistin ve Türkiye halkının arasında her anlamda çok fazla ortak nokta bulunduğunu ifade etti. Gerçekleştirilen bu ziyaretin de iki önemli anlamı olduğunu belirtti. Dr. Faed Mustafa şunları söyledi: “Bu ziyaretiniz Filistin halkının felaket günü olarak andığı 15 Mayıs Nakba Günü’nün 60. yıl dönümüne, diğer yandan da Filistinli tutsakların açlık grevi direnişinin 29. gününe denk geldi. Filistin halkı bu günlere dek çok acılar çekerek geldi. Şu an İsrail zindanlarında 1500’ü aşkın Filistinli tutsak açlık grevinde. Direnişçiler bu grev ile yaşam koşullarının düzeltilmesini ve Filistin halkına yönelik saldırıların durdurulmasını amaçlamaktadır. Açlık grevindeki direnişçiler sadece su ve tuz alarak direnişi devam ettirmektedir. Ziyaretinizi, Filistin halkı ile olan dayanışmanızı ve duygudaşlığınızı göstermesi açısından bizim için ve Filistin halkı için çok değerli buluyoruz.”

‘Ortadoğu’da halkların, işçi ve emekçilerin ortak mücadelesi kazanacak’

Ardından söz alan SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da şöyle konuştu: “Filistin halkı emperyalist güçlerin Ortadoğu projesinde en çok bedel ödeyen halklardandır. En önemlisi İsrail gibi Siyonist bir ülke Filistin topraklarını işgal ederek bölgede fiilen var oldu. Siyonist İsrail’in bölgedeki varlığı başta Filistin halkı olmak üzere tüm halklar açısından büyük bir tehlikedir. Ne yazık ki Türkiye İsrail’le geliştirmiş olduğu askeri, ekonomik ve siyasi ilişkiler ile bu Siyonist varlığı beslemektedir. Bizler Türkiye’nin bu ilişkilerini doğru bulmuyor ve karşısında politika geliştiriyoruz. Türkiye şu an OHAL ile yönetilmektedir. Çıkarılan KHK’larla 100 bini aşkın insan işinden atıldı, çeşitli şekillerde cezalandırıldı. Bu süreç devam edecek gibi görünüyor. İşini geri isteyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça Ankara’nın merkezinde açlık grevi yapmaktadır. Ve en kritik safhaya girmişlerdir. Türkiye’de devam eden bu açlık grevi ve Filistinli tutsakların açlık grevi aynı sürece denk gelmiştir. İki grevin de olumlu sonuçlanmasını umut ediyoruz. Zalimlere, ezenlere, sömürenlere karşı mücadele her yerde devam edecektir. Buradan Filistin halkıyla dayanışma içinde olduğumuzu yinelemek isterim. Açlık grevindeki direnişçilerin en kısa zamanda başarılı bir sonuç elde etmesini umuyor ve başarılar diliyoruz. Ortadoğu’da İsrail Siyonizmi’ne ve emperyalizme karşı halkların, işçi ve emekçilerin ortak direnişi, mücadelesi kazanacaktır.”

‘Dayanışma etkinliklerimiz devam edecek’

SYKP Enternasyonal Büro sözcülerinden Bereket Kar da şöyle dedi: “Dün olduğu gibi bugün de Filistin halkıyla dayanışma içindeyiz. Türkiye’de Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Ankara Yüksel Caddesi’nde devam eden açlık grevini sizlerin de desteklemesini umut ediyoruz. Ayrıca partimiz SYKP İsrail zindanlarında devam eden Filistinli tutsaklarla dayanışma amacıyla Türkiye ve Avrupa’da çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Bu çalışmalarımız devam edecektir.”

Dr. Faed Mustafa bu ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirterek, “Filistin halkı olarak Türkiye halklarının bütün kesimleri ile birlikte ortak bir mücadele yürütmek Ortadoğu’daki mücadeleyi güçlendirecektir diye düşünüyoruz. Ziyaretinizden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.