SYKP: Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını kınıyoruz! Sokakta olacağız!

Türkiye’de kurumsallaşmakta olan faşizm, 16 Nisan referandumundan çıkan hileli sonuçtan sonra daha da azgınlaştı. Siyasetçilerin, gazetecilerin gözaltına alınması ve tutuklanması, kamu emekçilerinin ihraç edilmesi AKP tarafından normalleştirilmeye çalışılıyor. Son olarak CHP Milletvekili Enis Berberoğlu dün akşam tutuklandı, sanatçı Barış Atay bu sabah gözaltına alındı.

Ne yazık ki sürecin bu noktaya gelmesinde CHP’nin de payı büyüktür. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi parlamentoya gelmiş, değişiklik CHP’nin desteği ile 367’yi geçmiştir. HDP’yle ve demokrasi güçleriyle yan yana gelmemek için ‘Anayasa aykırı’ hareket edenlerin gereken dersleri çıkarması için bu hatırlatmayı yapmak şarttır.

Anayasa değişikliğinin geçmesinin ardından önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, ardından HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklanmıştır. İlerleyen süreçte birçok milletvekili de gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. HDP’nin halen 11 milletvekili tutuklu bulunmaktadır.

AKP hem dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla hem de, ‘‘Allah’ın bir lütfu’’ dediği; önceden bildiği, engellemediği ve sonuçlarını kendi çıkarları için kullandığı 15 Temmuz darbe girişimini bahane ederek kamu emekçilerine kıyım uygulamaktadır. İşini isteyen, direnen ve açlık grevinin 100. gününe gelen,  Nuriye Gülmen ve Semih Özakça da tutuklanmıştır.

Faşizmin inşası devam ederken; baskı sosyalistlerin, HDP’lilerin, işçi ve emekçilerin ardından CHP’ye de ulaşmıştır. Gelinen bu aşamada eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi herkese lazımdır. Bu minvalde sokağa çıkan, sesini yükselten bütün kesimlerin ortak mücadelesi tek çözümdür. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi olarak sokakta verilecek ortak mücadelenin içinde yer alacağız.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)

Merkez Yürütme Kurulu (MYK)

15 Haziran 2017