SYKP Avrupa Toplandı

SYKP 3. Avrupa Genel Toplantısı gerçekleştirildi. SYKP kurucularından olan HDK Eş Sözcüsü ve HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de toplantıya katıldı.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) 3. Avrupa Genel Toplantısı, bu yıl Baden-Württemberg eyaletinde bulunan Triberg kasabasında gerçekleştirildi. Almanya, İsviçre, Avusturya, Hollanda, Fransa, Danimarka, İsveç, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti gibi çeşitli Avrupa ülkelerinden katılımların yanı sıra, Türkiye ve Avrupa’dan da konukların katıldığı toplantı 25-27 Mart tarihlerinde yapıldı.

“Demokratik ve sosyal bir düzen için“ sloganıyla düzenlenen SYKP 3. Avrupa Genel Toplantısı için, Avrupa, Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu’da demokratik ve sosyal bir düzen için çağrıda bulunuldu.

“Demokratik ve Sosyal bir düzen için” şiarıyla toplanan SYKP Avrupa 3. Genel toplantısına Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen çok sayıda partilinin yanı sıra SYKP kurucularından olan HDK Eş Sözcüsü ve HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, SYKP Eş Genel Başkanı Tuncay Yılmaz, SYKP kurucularından Mahir Sayın, SYKP ve HDP MYK Üyesi Kenan Kalyon, SYKP MYK Üyesi Barış Akpolat, SYKP PM Üyesi Kadir Akın, Almanya Demokrarik Kürt Toplum Merkezleri (NAV-DEM) temsilcisi, Arbeitermacht (İşçi İktidarı Hareketi) temsilcileri de katıldı. Mezopotamya Özgürlük Partisi, Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) ve Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) da bir mesajla toplantıyı selamladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) bileşenlerinden de olan SYKP, Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da örgütlenmesini sürdürüyor. Avrupa’nın çeşitli kent ve ülkelerinde örgütlenen SYKP’liler, 25-27 Mart tarihlerinde üçüncü kez Avrupa çapında toplandı.

Gazetemize yapılan açıklamada, toplantıda, “Dünya, Bölge ve Türkiye’de Son Siyasal Gelişmeler; HDK- HDP ve SYKP değerlendirmesi” üzerine, çeşitli konuşmacılar tarafından sunumlar olacak. SYKP’liler bu sunumlar üzerine tartışacak, görüş alışverişinde bulunuldu.

Avrupa’da göçmen ve azınlık hakları mücadelesinin de görüşüldüğü toplantıda, Kürt meselesindeki son gelişmelerin yanı sıra Artvin’deki doğa mücadelesinden, metal işçilerinin eylemlerine, kadınların özgürlük mücadelesinden Alevilerin inanç özgürlüğü mücadelesine pek çok konu tartışıldı. Toplantının başlayacağı ilk günün akşamı “Kaoston kurtuluşa Ortadoğu” başlıklı söyleşi de gerçekleştirildi.

Toplantıda, Avrupa’daki ortak örgütlenme çalışmaları olan Demokratik Güç Birliği Platformu (DGBP), Halkaların Demokratik Kongresi (HDK) ve  Halkların Demokratik Partisi (HDP) değerlendirilecek ve SYKP’nin bu konudaki tutumu görüşüldü.

20160325_223912

Konferans düzenlenecek

Toplantı gündeminde en önemli başlıklardan biri ise “SYKP’nin Avrupa’daki mevcut durumu ve örgütlenme perspektifi, planlaması” oldu. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi; SYKP 3. Avrupa Genel Toplantısı’nda da “Avrupa’da Azınlık ve Göçmen Örgütlenmesi” önemli yer aldı. Konu üzerine yapılan yoğun tartışmalar üzerine, sadece bu konunun tartışılacağı ve politikaların belirleneceği, Avrupa çapında bir konferansın önümüzdeki Eylül ayında gerçekleştirilmesi kararı alındı.

SYKP 3. Avrupa genel Toplantısı öncesi, 25 Mart sabahı toplanan ve bir gün süren SYKP 2. Almanya Kongresi de, aynı yerde gerçekleşti. Rapor alış-verişlerinin gerçekleştirildiği kongrede, partinin yeni Almanya Koordinasyonu da seçildi.

 

Gençler ve Kadınlar

Gençlik örgütlenmesi La Revuelta’dan da çok sayıda gencin katıldığı toplantıda, gençlik örgütünden SYKP’ye katılan bir gencin parti rozetini Ertuğrul Kürkçü taktı. Yine Avrupa Kadın Meclisi’nden SYKP’li Kadınlar da kendi aralarında düzenledikleri toplantıda, geçen yıl gerçekleştirdikleri 1. Avrupa Kadın Buluşması’nın ikincisini önümüzdeki 3-5 Haziran’da yapma kararı aldı.

SYKP’liler, 3 gün süren ve başarıyla sonlandırılan toplantıda, önümüzdeki yıl da Paskalya (Ostern) Bayramında, 4. Avrupa Genel Toplantısını 14-16 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirme kararı aldı.