SYKP: Ahmet Şık’ı, gazetecileri serbest bırakın! Özgür basını susturamazsınız!

 

Ahmet Şık tutuklandı… AKP iktidarı ve saray; faşizmi kurumsallaştırırken, önce hakikati yok ediyor. Her şeye gerçekleri yok ederek, halka yalan bilgileri servis ederek başlıyor. Ahmet Şık’ın deyimiyle, ‘‘Görmeyenin gözü, duymayanın kulağı, konuşamayanın sözü olan medya’’ tutsak ediliyor! Ne için? Gerçeğin değil yalanın duyulması için!

AKP, yıllarca birlikte yürüdüğü, besleyip büyüttüğü Gülen Cemaati’nin merkezinde olduğu 15 Temmuz darbe girişimini bahane ederek OHAL ilan etti. OHAL ilan edildikten sonra, AKP ve saray politikalarına karşı olanlara yönelik adeta bir cadı avı başlattı. Cadı avı öncelikle  bu cadı avını halka duyuracak olan basına yönelik oldu. Çünkü AKP, basını ve iletişim araçlarını bastırarak, kontrol altına alarak gerçeklerin üzerini örtebileceğini düşünüyor!

Özgür Gündem gazetesi, Hayat TV, İMC TV, TV10, Yol TV, Diha, Jinha ile başlayan saldırı  sonucu; 3 haber ajansı, 16 televizyon, 23 radyo, 45 gazete, 15 dergi ve 29 yayınevi ve dağıtım kanalı kapatıldı. Özgür basın emekçileri tutuklandı. Tutuklananların arasında Cumhuriyet gazetesinin dokuz yazar ve yöneticisi de vardı. Özgür Gündem gazetesi yayın danışma kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan, Dilbilimci Necmiye Alpay, Özgür Gündem’in genel yayın yönetmeni Zana Kaya’nın tahliyesine sevinemeden Ahmet Şık tutuklandı.

Dicle Haber Ajansı Haber Müdürü Ömer Çelik, DİHA muhabiri Metin Yoksu, Diken muhabiri Tunca Öğreten, BirGün Gazetesi Muhasebe Sorumlusu Mahir Kanaat, ETHA Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Derya Okatan ve Yolculuk Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı işleri Müdürü Eray Sargın 25 Aralık’ta gözaltına alınmıştı, gözaltı süreleri 24 Ocak’a kadar uzatılmış durumda.

Ahmet Şık, AKP Fethullah Gülen Cemaati’ni besleyip büyütürken, Cemaatin devlet içerisindeki örgütlenmesini yazdı ve bunun için tutuklandı. Ahmet Şık’ın kitabını yazdığı ‘‘İmamın Ordusu’’ Ahmet Şık’ın tutuklandığı tarihten 5 yıl sonra darbe yapmaya kalkıştı. 2011’de Ahmet Şık’a kumpas kuran polisler bugün tutuklu… Ahmet Şık’ın iddianamesini hazırlayan savcılar firarda, tutuklayan hakimler ise yargılanıyor, bilirkişiler bile ülkeden kaçtı. Darbe bastırıldı, lakin Ahmet Şık yine tutuklandı! Hem darbeciler tarafından hem de darbenin muhatapları tarafından tutuklanmak bile, tek başına, Ahmet Şık terazisinin doğruluğunun teminatıdır.

Ne yaparsanız yapın özgür basını susturamazsınız, onlar Sabahattin Ali, Musa Anter, Metin Göktepe, Ferhat Tepe, Hrant Dink ve daha nice özgür basın emekçisinin mirasının sahibidir. Onlar zulmün ve yalanın karşısında asla susmadılar! Hapse atarak korkutamazsınız, susturamazsınız! Ahmet Şık’ı, İnan Kızılkaya’yı, Mahir Kanaat’i, Derya Okatan’ı, Tunca Öğreten’i, Metin Yoksu’yu, Ömer Çelik’i Eray Saygın’ı serbest bırakın! Özgür basın susturulamaz!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)

Merkez Yürütme Kurulu (MYK)

31 Aralık 2016