SYKP MYK: 23 Haziran Seçimleri’ni Faşizme Karşı Mücadele İçin Değerlendirelim!

31 Mart yerel seçim sonuçlarının AKP – MHP iktidar bloğunun müdahalesi sonucu YSK eliyle iptal edilmesiyle 23 Haziran seçimleri çok daha büyük bir önem kazanmıştır.

23 Haziran seçimine; AKP eliyle inşasına başlanan, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi bahane edilerek hız kazanan faşizmi kurumsallaştırma ve yerleştirme yeltenişinin demokrasi güçleri açısından esas tehlike olduğu tarihsel şartlar altında giriyoruz.

Partimiz, bu değerlendirmeye dayanarak AKP-MHP İktidar Bloku’nun geriletilmesi ve giderek merkezi iktidar katından düşürülmesi için en geniş cephe siyasetini savunmakta, politikasını, taktiklerini ve ittifak siyasetini bu hakikati esas alarak şekillendirmektedir.

Partimiz, AKP-MHP İttifakı eliyle kurumsallaştırılmaya ve yerleştirilmeye çalışılan faşizm yeltenişinin savuşturulması için verilecek mücadelede 23 Haziran Seçimleri’nin önemli fırsat sunduğunun bütünüyle farkındadır ve seçim taktiğini de buna göre şekillendirmektedir.

Faşizm tehlikesinin bertaraf edilmesi mücadelesinde hiçbir biçimde burjuvazinin şu ya da bu partisine güvenilemez, faşizme karşı mücadele seçimlerde takınılacak tutumla sınırlandırılamaz. Bu tehlikenin bütünüyle bertaraf edilmesi ancak ve ancak kararlı demokrasi güçlerinin aşağıdan, birleşik, sistematik çabalarıyla inşa edilebilir. SYKP, bileşeni olduğumuz HDP’nin seçim stratejisine paralel olarak, 23 Haziran Yerel Seçimlerde de politikasını bu gerçeğin ışığında şekillendirmektedir.

23 Haziran Seçimleri’nde AKP-MHP Bloku’nun İstanbul’u kaybetmesinin faşizmin kurumsallaşma ve yerleşme sürecine darbe vuracağı düşüncesiyle, Pazar günü gerçekleştirilecek seçimlerde Ekrem İmamoğlu’na oy verilmesi çağrısı yapıyoruz.

SOSYALİST YENİDEN KURULUŞ PARTİSİ
MERKEZ YÜRÜTME KURULU

21.06.2019