Sultanahmet Katliamı Halkların Umudunu ve Direncini Yıkamayacaktır!

Türkiye’nin egemenleri, salt kendileri için ‘istikrarı ve huzuru sağlamak’ adına Anadolu’yu ve Kürt sorununu barış ve müzakere süreçleriyle çözmek yerine savaşçı politikalarla Mezopotamya’yı,  bir iç savaşın içine sürükleyen darbeci sürecin tuğlalarını tek tek örüyor. Diyarbakır, Suruç, Ankara katliamlarından sonra şimdi de Sultanahmet/ İstanbul katliamı!

İnsanlığın gezginleri ve Anadolu’nun konukları olan bu insanlar, Türkiye’nin açık bir güvenlik zafiyeti nedeniyle korunamamıştır. 10 insanımız daha kaybedilmiş ve 2’si ağır 15 kişi de hastanelerde umutla iyileşmeyi beklemektedir. Hedeflenen mekân, bu mekânın olası yerleşimcileri dikkate alındığında ve Sultanahmet katliamının, Türkiye’nin dışındaki ve içindeki ‘yabancılar’ı hedef alması nedeniyle Paris katliamı ile ilişkisi olduğu da açıktır. Dünyanın neresinde olursanız olun “kentleri kana bulayabiliriz” diyen mesaj, sistematik biçimde yaygınlaştırılıyor. Katliamın failleri hızla belli oldu, ancak “katilleri zaten tanıyorduk”:  Bu insanlık katilleri, AKP’nin deyişiyle “öfkeli çocuklar”dı, yani IŞİD’di. Bombanın pimini çeken Suudi Arabistan doğumlu Suriye uyruklu bir üyesiydi. AKP de yıllardır askeri ve politik destek verdiği, petrol ticareti yaptığı bu çetelerin katliamının ortağıdır.

IŞİD gibi örgütler, kapitalist emperyalist düzenin insan ve doğa üzerinde yarattığı ağır tahribatlar ve “ihtiyaç duyuldukça başvurulmak üzere” dolaylı ve doğrudan desteklenerek kullanılan araçları olduğu için, kapitalist emperyalist devletler ve işbirlikçileri de bu baskı ve katliamların sorumlusudurlar.

Her katliam yarattığı dehşet ve korku ile insanları dar alanlarına çekilmeye, sessiz kalmaya, düşünmeyen bir seyirci konuma düşmeye ve hayal gücünü öldürmeye iter. Türkiye halkları yıkıcı darbe süreci ve tetikçilerini alaşağı edecek, halkların kardeşliği ve eşitliği doğrultusunda sosyal ve demokratik bir cumhuriyetin tuğlalarını umutla, sevgiyle ve barışla örecektir… Mücadelemiz bir kez daha emperyalizme, faşizme ve kapitalizme karşıdır ve emek, barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesidir. Bu mücadele de ortaklaştırıldığı ölçüde büyüyecektir.

 

SOSYALİST YENİDEN KURULUŞ PARTİSİ

MERKEZ YÜRÜTME KURULU