Süleyman Soylu İstifa!

Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Barış Atay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef gösterilmesinin hemen ardından dün gece Kadıköy’de 5 kişinin fiziki saldırısına maruz kaldı.

Bu olayın kanıtladığı gerçek şudur: İçişleri Bakanlığı koltuğunda bir zorba oturuyor.

Yurttaşın güvenliğini sağlaması gereken teşkilatın başında bulunan zat, bizzat yurttaşın güvenliğine karşı bir tehdit unsurudur. Derhal istifa etmelidir!

Faşizmi kurumsallaştırarak AKP-MHP İttifakı’nı iktidar katında tutma stratejisi dikiş tutmuyor. Sistematik baskı politikalarına, çevrilen her türlü tezgaha, adım başı uygulamaya konulan provokasyonlara rağmen, Türkiye’ye bir deli gömleği giydirmeye çalışan siyasal iktidara karşı toplumun derinliklerinden gelen itiraz bir türlü bastırılamıyor.

Ne ardı ardına açılan Cumhurbaşkanı’na hakaret davaları, ne delilsiz, mesnetsiz düzmece mahkemeler, ne de ulu orta savrulan tehditler Türkiye halklarını hizaya geçirmeye yetmiyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bir milletvekiline uluorta, apaçık tehdit savurmasının nedeni budur. Yetmezliktir, çaresizliktir. AKP-MHP Faşist İktidar Bloku, Süleyman Soylu eliyle, Barış Atay’ın şahsında yurttaşa ayağını denk al mesajı vermektedir.

İktidar katında tutunmak için yurttaşı da tehdit etmeye soyunan bir iktidar toplumsal dokuyu da çürütmeye başlamış demektir. AKP-MHP İktidar Bloku bugün böyledir. Halka yabancılaşmış habis bir urdur artık. Böyle bir iktidarı toplum sırtında taşımak zorunda değildir. Aydınlık bir geleceğe doğru ilerleyebilmek için Türkiye’nin AKP İktidarı’ndan bir an önce kurtulması zorunludur.
İktidar karşıtı bütün güçler, kendi yol ve yöntemleriyle mücadeleye girişirlerse, ortaya çıkacak toplumsal sinerji karşısında AKP İktidarı bir gün bile ayakta kalamaz/kalamayacaktır. Bugün ihtiyacımız olan budur.

Süleyman Soylu İstifa!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi
Merkez Yürütme Kurulu