Sudan halk hareketini selamlıyoruz!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) olarak, Sudan’da Ömer El Beşir’in 30 yıllık yönetimi boyunca Sudan halkına karşı uyguladığı baskı, zulüm ve anti demokratik politikaları yakından izlemekteyiz. Sudan halkının son iki aydan buyana sokaklara inerek El Beşir yönetimine karşı giriştiği protesto hareketlerini var gücümüzle desteklediğimizi ilan ediyoruz.

Bugüne kadar El Beşir’in kendisi ve yönetiminin bekası gerekçesiyle güvenlik güçlerince yüzlerce protestocu sokaklarda infaz edilirken, binlercesinin de tutuklandığı biliniyor.

Sudan Komünist Partisi’nin (SKP) Genel Sekreteri Muhammed Muhtar El Hatib, Merkez Komitesi üyeleri, parti üyeleri ve diğer muhalefet parti ve güçlerinden de binlerce gösterici halen tutuklu ya da gözaltındadır. Sudan’ın bütününe yayılan halk direnişinin, “El Beşir istifa etsin, demokratik seçim yapılsın” haklı ve meşru talebini SYKP olarak desteklerken, protesto sırasında direnişçilerin güvenlik güçlerince katledilmesini lanetliyor ve şiddetle kınıyoruz. Aynı gerekçelerle, başta SKP Genel Sekreteri olmak üzere tutuklanan tüm muhaliflerin genel siyasi afla serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!

Sudan diktatörü döktüğü kanda boğulacaktır!

Ömer El Beşir diktatörlüğü yıkılsın!