Bundan beş yıl önce bugün, 13 Mayıs 2014’te Türkiye işçi sınıfı tarihinin en karanlık sayfalarından biri yaşandı. Soma’da 301 maden işçisi, katliam gibi iş cinayetinde yaşamını yitirdi.

Soma AŞ’nin işlettiği kömür madeni ocağında çıkan yangın sonrasında yerin 800 metre altında, ekmeklerinin peşindeki işçiler, göz göre göre gelen kazada zehirli dumana maruz kaldı. Ne havalandırma sistemi çalışıyordu ne de gaz maskeleri yeterliydi.

2006 yılında özelleştirilen maden ocağı, büyük risklerin olduğu raporlarla sabit olmasına rağmen son olarak Soma AŞ şirketi tarafından işletildi. Riskli ocak, aşırı kâr hırsı ile kapasitesinin çok üzerinde çalıştırıldı. Aynı zamanda her türlü oyun, hile ve ihmalle maliyetler azaltıldı. Havalandırma sistemi yenilenmedi. Madendeki ölçümlerin tehlikeli boyutlarda sonuç vermesine rağmen aldırış eden olmadı. Taşeron sistemi ile işçi çalıştırıldı. İşyeri eğitimleri baştan savma yapıldı ya da hiç yapılmadı. Tehlike anında işçilerin ne yapacakları planlanmamıştı. Patron, cebini doldurmak için her şeyi göze almıştı.

Aradan geç beş yılda patron ve diğer sorumlular komik sayılacak cezalar aldılar. Katliamın baş sorumlusu patron Can Gürkan geçtiğimiz aylarda serbest bırakıldı. Üstelik istese yeniden maden ocağı işletebilecek. Dönemin sendika yöneticileri bu katliamın sorumluları arasında yer aldı. Patronun onayıyla seçilen yöneticiler, maden ocağında önlem alınması için hiçbir girişimde bulunmadı. Oysa işçilerin avukatı Selçuk Kozağaçlı şu an cezaevinde.
Hükümet, sorumlulardan hesap soracağını iddia etmesine rağmen neredeyse hiçbir şey yapmadı. Katliam sonrasındaki protestolarda işçi yakınını tekmeleyen bürokrat bile gördük. Denetimler o zaman da yetersizdi; hâlâ da yetersiz.

Soma ne ilkti ne de son oldu maalesef. Ermenek, Siirt ve daha nice maden ocağında işçiler yaşamını yitirdi.

Şunu çok iyi biliyoruz: Başta Soma olmak üzere iş cinayetlerinin hesabını bu hükümet sormayacak. Bu düzen daha nice iş cinayetine gebe. Kapitalist düzende kâr hırsı, insanın canından daha değerli.
Oysa işçilerin birliği, işçilerin mücadelesi bu düzenin sonunu getirecek.

Soma katliamı asla unutulmayacak.
Hesabı işçiler soracak.

Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi
Merkez Yürütme Kurulu