Patronlar ve Oğulları Siz Kim Oluyorsunuz?

 

Patronlar ve Oğulları Siz Kim Oluyorsunuz?

Patronlar ve oğulları siz kim oluyorsunuz? İşçileri sömürmeniz yetmiyor mu? Çocukları çalıştırmanız yetmedi mi? Bu ülkenin sadece sizin olduğunu da mı iddia edeceksiniz? Kürtler “it sürüsü” öyle mi? Kadınları da mı yumruklayacaksınız? Üstelik bunun hesabının sorulmayacağına da eminsiniz, öyle mi?

Üstelik münferit de değilsiniz. Sizin gibi nice patron ve oğlu; sigortasız, güvencesiz, üç kuruşa çalıştırmak için nice Kürdü, mülteciyi, kadını, çocuğu insanlık dışı koşullarda çalışmaya mahkûm ediyor. Yetmiyor; hakaretler ediyor, dayak atıyor.

Patronlar ve oğulları, on yıllardır hükümetler sizleri kolladı; hatta teşvik ettiler. Bugün de AKP iktidarı sizleri kollayacak. Hatta yakında ucuz bir kredi bile alacaksınızdır. Yeter ki, sizin bu sömürücü, insanlık dışı çarkınız dönsün. Çocuk çalıştırmışsınız, ırkçılık yapmışsınız, kadın yumruklamışsınız, ne yazar.

Patronlar ve oğulları; bu ülke on yıllardır sizin malınız olabilir. Belki bir süre daha sizin malınız kalacak. Ama bu çok sürmeyecek. Yakın gelecekte; Arap, Kürt, Türk, Afrikalı, Afgan ve daha nice kadın-erkek işçi, işgal ettiğiniz, zorla ey koyduğunuz o toprakları, fındıkları, üzümleri, buğdayları, evleri, fabrikaları, kentleri, dereleri, denizleri her şeyi ama her şeyi geri alacak. Özgürce, barış içinde, sömürülmeden ortaklaşa yaşayacak, yaşatacak.

İşte o gün geldiğinde tüm bunların hesabı sorulacak.