Ordu’da Kızıldere şehitleri anıldı

SYKP Ordu İl Temsilciliği, “Kızıldere ve Tüm Devrim Şehitlerini Anıyoruz” adlı bir sinevizyon gösterimi ve konuşma programı düzenledi.

SYKP Ordu İl Binasında gerçekleştirilen ve çok sayıda SYKP üyesi ve bazı sosyalist parti temsilcilerinin katıldığı programa, 68 kuşağı ve Türkiye sosyalist hareketinin öncü kadrolarından M. Kemal Kaçaroğlu da konuşmacı olarak katıldı.
30 Mart Çarşamba akşamı saat 19.30’da başlayan anma programı gece 23.00’de son buldu.

Program ilk olarak, SYKP Ordu İl Temsilcisi Cahit Ongunyurt’un konuşmasıyla başladı.

Ongunyurt:“Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarını durdurmak için, Kızıldere eylemini gerçekleştiren Mahir Çayan ve arkadaşları için ve hala ülkemizde ve Ortadoğu coğrafyasında katledilen devrimci yoldaşlar adına sizleri bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum. “ dedi ve akabinde tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Ongunyurt’un konuşmasının ardından Türkiye’de sosyalist hareketin geçirdiği evreler ve yaşanan olayları anlatan 20 dakikalık bir belgesel gösterimi yapıldı.

Sinevizyon gösteriminin ardından, Türkiye sosyalist hareketinin ve 68 kuşağının öncü kadrolarından Mustafa Kemal Kaçaroğlu konuşmasına başladı.

M.Kemal Kaçaroğlu, genel olarak Türkiye devrim tarihinde ve sosyalist hareketin geçirdiği evrelerden bahsetti. Mücadele geçmişinde kendisinin de içinde yer aldığı gözlemleri aktaran ve geçmişin olaylarıyla güncel olayların arasındaki bağlamlardan aktarımlarda bulundu.

Kaçaroğlu Kızıldere süreciyle ilgili şunları söyledi: “Bugün 30 Mart değerli yoldaşlar. Çözüm sürecinden bir şey elde edemeyeceğini gören AKP amansız bir savaşı başlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Başkan” olma hayaliyle bu süreci sonlandırdı ve hala bu hayalin içinde. HDP’nin seçimlere parti olarak girmesi ve “Seni başkan yaptırmayacağız.” şiarıyla hareket etmesi ve ciddi bir oy alması tüm hesapları bozdu. 2010 referandumunda kendisine koltuk değnekliği yapan liberallerden ve “yetmez ama evetçi’lerden” yollarını ayırmıştı ve Erdoğan MHP’nin oylarına göz dikip buradan bir başkanlık çıkartmak istiyordu. Ve bugün bu süreçlerden geçerken Faşizme doğru gidilirken Kızıldere’yi anmak ve anlamak 71 direnişini veren devrimcilerimizi anlamak ve onların yolundan gitmek daha bir anlamlı. O kahramanlarımızın mücadelesini örnek almak ve anmak için böyle bir günde bir araya geldik. Tabi hayatını feda eden O yoldaşlarımızı sadece kahramanlığa indirgememek de gerekir. Bu arkadaşlarımız bir direniş hareketini başlatmışlardı.”

ordu-da-kizildere-sehitleri-anildi-2-1459583509

Konuşmasında, SYKP’deki programa katılmadan önce mücadele arkadaşları Ahmet Atasoy ve Ertan Sarıhan’ın mezarlarını da ziyaret ettiğini belirten Kaçaroğlu: ”Örneğin ben Ertan Sarıhan arkadaşımızla 1970 yılının Mart ayında Samsun’da tanıştım. O dönem Dev-Genç’i oluşturan arkadaşların kongreleri yapılıyordu. Kongrelerin Fatsa ayağına da gelmiştim Ziya Yılmaz’la birlikte. Mahir Çayan’la Fatsa’ya kadar olan yolculuğu ben yapmıştım. Terzi Fikri Sönmez’in de olduğu ekiple birlikte Fatsa’da akşam yemeği yemiştik. O gece 30 arkadaşımızla birlikte bir toplantı yaptık ve o gece Fatsa’da bir otelde bize ayırtılan yerde kaldık. Ayrıca Kızıldere’de öldürülen 6 yoldaşımızla yakın birlikteliğimiz vardı. Kızıldere kahramanlarını, Mahirler’in, Denizler’in, İbrahimler’in şahsında özgürlük için toprağa düşmüş tüm devrimcileri saygı ile anıyorum.” dedi.