Onur Yürüyüşü Engellenemez!

Geçtiğimiz yıl Ramazan ayını bahane ederek Onur Yürüyüşüne polisi ile saldıran devlet, şimdi sahneye Alperen Ocakları ve Müslüman Anadolu Gençliği çıkardı. Heteroseksist düzenin yılmaz savunucusu olan bu yapılar devletten aldığı güç ile Onur Yürüyüşüne yönelik tehditler savurmaktadır. Orlando katliamını gerçekleştiren, Suriye’de ve Irak’da Alevileri, Kürtleri, Ezidileri, Hıristiyanları katleden, kadınlara tecavüz edip esir pazarlarında köle olarak satan, eşcinselleri yüksek binalardan aşağıya atarak öldüren zihniyetle aralarında hiçbir fark olmayan bu kesimler; her şeyi göze aldığını ve yürüyüşe ‘izin’ vermeyeceklerini söylemektedir.

Biz biliyoruz ki ‘abilerinin’ izni olmadan kapı dışarı çıkamayan bu kesimlerin açıklamaları, devlet eliyle yürütülen tekçi, otoriter-muhafazakar politikaların uzantısıdır. Devlet eliyle sahneye çıkarılarak tehditler savuran bu yapıların, yürüyüşe yapılacak müdahaleyi ‘toplumun değerlerini koruma’ adı altında meşrulaştırma dışında hiç bir niyetleri yoktur. Buradaki amaç bellidir; dinci gericiliği sığınak yapıp faşizmi sıradanlaştırmaktır.

İstanbul Valiliği, geçen yıl düştüğü hataya düşmekten vazgeçip bir an önce bu nefret söylemleri hakkında yasal işlem başlatarak yürüyüşün güvenliğini sağlamak üzere harekete geçmelidir. Aksi durumda yaşanacak her şeyin tek sorumlusu İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığıdır.

Bizler, LGBTİ’lerin hayat hakkını yok sayan muhafazakâr politikalarla el ele yürüyen kurumsallaşmış nefret düzeni yıkılana kadar LGBTİ’lerin yanında mücadele edeceğimizi, karanlığa karşı gökkuşağı bayrağını Onur Yürüyüşünde yükselteceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)

İstanbul İl Örgütü

 15.06.2016