Mersin’de Newroz Bildirisine Tutuklama

2012 Newroz’una çağrı bildirisi dağıtımında gözaltına alınıp yargılanan 6 kişinin 4 yıl 3 ay ceza aldığı davanın sonucunda; SYKP üyesi Ş. Şafak Tekir ve Disk Akdeniz Bölge Temsilcisi Ahmet Tekir 2 Haziran sabahı evlerinden alınarak Ceza infaz memurları tarafından Mersin E Tipi Cezaevine gönderildiler. Konuya ilişkin SYKP Mersin İl Örgütü bir basın açıklaması gerçekleştirildi. DİSK Emekli-Sen Mersin Şube Başkanı adına Adil Alaybeyoğlu, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına Yılmaz Bozkurt, İHD Mersin Şube Eş Başkanı Ali Tanrıverdi’nin de birer konuşma yaparak kınadığı ve SYKP Mersin İl Eş Başkanı Fırat Alper Gedik’in okuduğu basın açıklamasının satır başları şöyle:

“AKP Hükümeti çıkardığı anti demokratik yasalarla, çeşitli operasyonlarla örgütlediği devleti ve uyguladığı otoriter yöntemler ile toplumu zaptı rapt altına alan faşizme yürüyor. İçerde ve dışarı politikasını; emeğin ve halkların siyasal özgürlük mücadelelerini engelleme üzerinde geliştiriyor. Ülkede ve Ortadoğu’da yaşadığı sıkışmayı, bölgede yayılmacı savaş siyaseti ve faşizmle çözemez. Bu siyasi kriz, halkların birleşik mücadelesi, gezi ve Rojava pratikleri içinde çözülecektir. Bu yüzden AKP siyasal özgürlüklere, direnç merkezlerine saldırıyor.

Gezinin ortaya çıkarttığı doğasına, özgürlüğüne, yaşamına sahip çıkan emekçi, yoksul halk hareketinin rejimi sarsıcı etkisi hala tazedir. Bunun için AKP rejimi gezinin 3. Yıl dönümde başta İstanbul olmak üzere olaylara yön verebilir diye kent demokrasisini savunan güçleri barikatlar kurup saldırıp gözaltına alarak güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkarıyorlar.

Tıpkı 3 yıl önce kentimizde Newroz kutlaması için Tertip Komitesi’nin yaptığı basın açıklaması sonrası, Newroz’a çağrı için çıkarılan el ilanları dağıtılırken 6 kişi gözaltına alındı. Halkı kışkırtma, Newroz’a katılım çağrısı yapmak ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet etmekten dolayı yargılandı, el ilan dağıttığı için 6 arkadaşımıza 3 yıl 4ay ceza verildi ve Yargıtay onayladı Ahmet Tekir ve Şafak Tekir yoldaşların evlerinden alınarak Mersin E Tipi Cezaevi’ne konuldu.”

WhatsApp-Image-20160604