Mersin’de “Hayır De Sultanlığa” diyenler buluştu

Mersin’de SYKP’nin düzenlemiş olduğu dayanışma konseri yoğun ilgi gördü. “Hayır De Sultanlığa” adının verildiği konserde Özgün Sanat Atölyesi müzisyenleri ve Grup Abdal, dinleyicilere keyifli anlar yaşattı.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde “Hayır De Sultanlığa” adıyla müzik dinletisi gerçekleştirdi. Yüzlerce yurttaşın katıldığı müzik dinletisinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da yer aldı.

“HAYIR DİYECEĞİZ”

Etkinlik öncesi açılış konuşmasını SYKP İl Eşbaşkanı Fırat Gedik yaptı. Gedik, “Referandumda Sur’u, Cizre’yi, sokak ortasında vurulan ve günlerce cenazesi yerde kalan Taybet Anayı unutmamak için ‘hayır’ denmesi gerek” dedi. Ardından söz alan SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise, son süreçte baskıların arttığını, baskılar sonucu seçimlerde 6 milyon oy almış ve Türkiye’nin dördüncü büyük partisi olan HDP Eş Genel Başkalarının tutuklanmasını, tutuklu bulunan gazetecileri ve son olarak sürekli gündemde olan cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekti. Hamitoğulları” Biz yaşanan tüm baskılara ‘hayır’ diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Filiz Kerestecioğlu da, 7 Haziranda güzel bir umutla yola çıktıklarını ve bu umudun tüm Türkiye’nin umudu olduğunu dile getirdi. Kerestecioğlu, “Yapılacak olan Anayasa teklifi ile seçime gidilmesinin ne barış, ne de Türkiye’nin geleceğine ve geçlerine hiçbir şey sunmamaktadır. Bu teklifte bir ‘tek’ var bir de ‘adam’ var. Bu teklife kocaman bir şekilde ‘Hayır’ diyeceğiz” diye konuştu.

“HAYIR, UMUDU BÜYÜTECEK”

İktidarın herkesi birbirine düşürerek kendi iktidarını sürdürmek istediğini söyleyen Kerestecioğlu, teklik anlayışının artık sürdürülemez olduğunu, mümkün olmadığını aktardı. Kerestecioğlu “İktidara en güzel cevabı Diyarbakır Newroz’u vermiştir. Şimdi halklardan referandum için ‘Evet’bekleyenler çok beklerler. Artık ‘Hayır’ın vakti gelmiştir. Eşbaşkanlarımız, yöneticilerimiz, üyelerimiz, gazeteciler, aydınlar cezaevinde iken KHK’lar ile emekçiler görevlerinden edilmişken biz ‘Hayır’ diyeceğiz ve umudumuzu büyüteceğiz” dedi.

Konuşmalar ardından sahneyi Özgün Sanat Atölyesi müzisyenleri aldı. Birçok dilde ezgiler dillendiren grup yerini Grup Abdal’a devretti.

Grup Abdal dillendirdiği ezgilerle dinleyicilere keyifli anlar yaşatırken, dinleyiciler de güzel ezgiler eşliğinde  halaylar çekti.