Komünist İşçi Önderi Kasım Yoldaşı Mücadelemizde Yaşatacağız

Kasım Uzun

Kasım Uzun yoldaşımızı 9 Ocak sabahı, daha önce geçirdiği kalp krizini takip eden rahatsızlıkları sonucu kaybettik.

1956’da Sinop’ta doğan Kasım Uzun, yaşamını İstanbul’da işçi olarak sürdürdü. Gençlik yıllarından itibaren sınıf bilincine ulaşan yoldaşımız bundan sonraki tüm yaşamı boyunca bir komünist olarak yaşadı. 

Tekstil sektöründe işçilik yapan Kasım yoldaş bu alanda çalıştığı her işyerinde işçilerin haklarını savunmak için harekete geçti; İşyeri Komitelerini ve sendikal örgütlenmeyi hayata geçirmek için fedakarca çaba gösterdi. 

Vakko mağazalarının vitrin dizaynını yaptığı dönemde dolaştığı her yerde sessizce ama kararlı biçimde işçileri bilinçlendirme ve örgütleme faaliyeti yürüttü. Daha sonra bu nedenle Vakko patronu tarafından işten çıkarıldı.

1989 Bahar Eylemlerinde etkin olarak yer aldı. Aynı yıl Demokratik Tekstil sendikasının örgütlenme çalışmaları sırasında gözaltına alındı ve işkence gördü. Merter bölgesindeki tekstil havzasında çalışan yoldaşımız burada, 1991’de yeniden açıldığı dönemde DİSK Tekstil sendikasının örgütlenmesine emek verdi.

Sınıf bilinçli bir işçi olarak Dr. Hikmet Kıvılcımlı geleneğiyle buluşan Kasım yoldaş TKP/K’da örgütlendi. Daha sonra aynı geleneğin sürdürücüsü Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP) saflarında yer aldı. 2013 yılında ise TÖP’lü yoldaşlarıyla birlikte Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin (SYKP) kuruluşuna katıldı ve yaşamını yitirene kadar SYKP saflarında mücadelesini sürdürdü.

Kasım yoldaş, mütevazı ve sakin kişiliğiyle işçi sınıfı mücadelesine değerli katkılarda bulundu. İşçi sınıfı Kasım yoldaşını unutmayacak!

Kasım yoldaşı yeniden kuruluş mücadelemizde yaşatacağız!

SOSYALİST YENİDEN KURULUŞ PARTİSİ (SYKP)

MERKEZ YÜRÜTME KURULU